Predstavljen Vodič za oduzimanje imovinske koristi proistekle iz krivičnog djela

Federalna agencija za upravljanje oduzetom imovinom, u saradnji sa Uredom Ujedinjenih naroda za droge i kriminal (UNODC), predstavila jer Vodič za oduzimanje imovinske koristi proistekle iz krivičnog djela predstavnicima svih kantonalnih tužilaštava i institucija koje provode financijske istrage.

Vodič, koji su napravili profesionalaci iz oblasti oduzimanja imovinske koristi, između ostalog i predstavnici Agencije, tehnički je podržao UNODC-a u okviru Regionalne mape puta za borbu protiv korupcije i ilegalnih financijskih tokova, a finansirala Vlade Velike Britanije, saopćeno je iz Federalne agencije za upravljanje oduzetom imovinom.

Cilj vodiča je da tužiocima i ovlaštenim službenim licima pruži listu najrelevantnijih propisa, subjekata i koraka koje treba da preduzmu u najranijoj mogućoj fazi tokom istrage, prikupljanja dokaza o imovini i obezbjeđenja imovine u cilju trajnog oduzimanja.

Jasna Pekić, regionalni specijalist za oduzimanje imovine i borbu protiv korupcije ispred UNODC-a predstavila je Vodič učesnicima skupa i istakla da su osobe koje su učestvovale u njegovoj izradi nastojale na jednom mjestu objediniti sve potrebne procedure i aktivnosti koje su potrebni tužiocima i ovlaštenim službenim licima u postupku oduzimanja imovinske koristi u krivičnim postupcima u Bosni i Hercegovini.

– Tako Vodič sadrži pravne institute vezane za oduzimanje imovine i imovinske koristi, korake u fazi financijske istrage, izvore podataka, procesne radnje, osiguranje i upravljanje imovinom, okončanje financijske istrage, međunarodna saradnja i međunarodna pravna pomoć. Jedan posebni dio Vodiča su relevantni obrasci koji između ostalog, uključuju naredbu za provođenje financijske istrage, naredbu za financijsko vještačenje, prijedlog privremenih mjera osiguranja oduzimanja imovinske koristi, prijedlog za trajno i prošireno oduzimanje i drugo – istakla je Pekić.

Polazeći od osnovnog principa da niko ne može zadržati imovinsku korist stečenu krivičnim djelom, osnovna obaveza tužilaštava i agencija za provedbu zakona je da otkrivaju i identificiraju imovinsku korist stečenu krivičnim djelom. Stoga, istražni organi moraju uspostavit efikasan sistem razmjene financijskih obavještajnih podataka tokom cijelog procesa oduzimanja imovine. To znači da tok financijskih obavještajnih podataka mora biti koordiniran i u skladu sa postojećim domaćim zakonima, politikama i procedurama, navodi se u saopćenju.

(TIP/Izvor: Fena)

Ostavite komentar

Vaša email adresa neće biti objavljena        

NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne stavove Tip.ba. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Zadržavamo pravo na provedbu cenzure ili potpuno brisanje komentara bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara, naš portal nije dužan pravovremeno obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima. Čitatelji registrovani u sistemu za komentare prethodne platforme mogu se registrovati ili prijaviti putem DISQUS, Facebook, Twitter ili Google+ korisničkih računa, koristeći novi, gore predstavljeni obrazac.