Evo koliko sklekova biste trebali moći napraviti ovisno o dobi
Svi znamo da redovita tjelovježba poboljšava zdravlje, ali jeste li znali da broj sklekova može biti dobar pokazatelj vaše fizičke kondicije? Prema stručnjacima iz klinike Mayo, sklekovi su izvrstan način za mjerenje mišićne snage i izdržljivosti jer aktiviraju glavne mišićne skupine, uključujući noge, trbušnjake, ramena, leđa i ruke.
Sklekovi su jednostavni – u početnom položaju postavite ruke u širini ramena, držeći tijelo ravno i paralelno s podom, a zatim se podižite i spuštajte sve dok vam to dopušta snaga. Za početnike postoji lakša verzija na koljenima.
Klinika Mayo objavila je koliko bismo sklekova trebali moći napraviti ovisno o dobi i spolu. Primjerice, muškarci u dobi od 25 godina trebali bi moći napraviti 28 sklekova u jednom pokušaju, dok je za žene cilj 20 sklekova. Broj se smanjuje kako godine prolaze: za 35-godišnje muškarce cilj je 21, dok bi žene trebale moći napraviti 19. Kod 55-godišnjaka, ciljani broj sklekova je 12 za muškarce i 10 za žene, a za 65-godišnjake oba spola cilj je 10 sklekova.
Stručnjaci: Prilagodite ciljeve prema svojim mogućnostima
Ipak, mnogi stručnjaci smatraju da ove preporuke nisu univerzalne. Trenerica Natalya Alexeyenko ističe da je važno uzeti u obzir individualne čimbenike, poput povijesti ozljeda, načina života, prehrane, razine stresa i kvalitete sna.
Trenerica Caroline Beckwith slaže se s time, napominjući da stvarna izvedba često ne odgovara preporučenim brojkama. “U mojoj grupi, u kojoj polaznici uglavnom imaju između 40 i 65 godina, većina radi sklekove na koljenima. Realistični ciljevi i dosljednost su najvažniji”, objašnjava Beckwith.
Redovita tjelesna aktivnost dokazano donosi brojne zdravstvene koristi. Jedno istraživanje iz 2019. pokazalo je da su muškarci koji su mogli izvesti sklekove imali 96% manju vjerojatnost za razvoj srčanih bolesti. Općenito, redovita tjelesna aktivnost može smanjiti rizik od različitih bolesti: za 29% smanjuje rizik od raka debelog crijeva, za 31% rizik od smrtnosti svih uzroka, za 35% rizik od demencije, za 38% od smrti zbog srčanih bolesti te za 42% od dijabetesa.
Prema preporukama Centra za kontrolu i prevenciju bolesti (CDC), odraslima je tijekom tjedna potrebno 150 minuta aktivnosti umjerenog intenziteta, poput vožnje bicikla, plesa ili brze šetnje. Dva dana bismo trebali posvetiti jačanju mišića kroz sklekove, čučnjeve ili dizanje utega, piše Index.hr.
(TIP/Foto: Ilustracija/ Pexels)
Dobro su skontali za sanitet, da mogu lakše vozit pacijente u Zenicu i Sarajevo. Al malo je jedan.