Ovaj ministar treba samo da pomoli glavu kroz prozor i bice mu jasno kakvo je stanje na putevima, djeca ne…
Nakon oduzimanja licence Evropski univerzitet Kallos podnio tužbe: Šta će se desiti sa 354 studenta?
Evropskom univerzitetu Kallos nedavno je oduzeta licenca za rad nakon utvrđenih nepravilnosti koje je utvrdila nadležna komisija koju je formiralo Ministarstvo obrazovanja Tuzlanskog kantona.
Kako je prethodno resorsni ministar Ahmed Omerović kazao za Faktor, Kallos nije ispunjavao uvjete kao što su održavanje nastave, prostor i kadar.
Univerzitet Kallos obrazovao je 263 studenta, plus 91 apsolventa i imatrikulanta što je ukupno 354 studenta.
Cijene školarine na ovom univerzitetu za akademsku 2022/23. godinu kretale su se od 2.800 KM do 10.000 KM. Cijena jedne godine na Ekonomskom, Pravnom, Pegagoškom, Fakultetu političkih nauka i Tehničkom fakultetu za prvi ciklus iznosila je 2.800 KM, za drugi 3.700 KM, dok je treći ciklus koštao 5.000 KM.
Za integrisane studije prvog i drugog ciklusa studija studijskog programa Stomatologija godina je iznosila 7.000 KM, a za Medicinu 10.000 KM. Detaljinije iznose cijena školarine možete pogledati ovdje.
Nakon oduzimanja licence kontaktirali smo Ministarstvo obrazovanja Tuzlanskog kantona kako bismo provjerili šta će se desiti sa studentima ovog univerziteta.
Ministar Omerović je podsjetio da je ovom univerzitetu oduzeta licenca – dozvola za rad na području Tuzlanskog kantona, do kada je ista mogla, u skladu sa Zakonom o visokom obrazovanju, izdavati diplome.
– Što se tiče studenata koji trenutno pohađaju ovu visokoškolsku ustanovu, ista je u skladu sa Zakonom o visokom obrazovanju i ugovorom o školovanju, obavezna da im osigura zaštitu svih stečenih, zakonom propisanih, ugovorenih i drugih prava – kazao nam je Omerović.
U Zakonu o visokom obrazovanju Tuzlanskog kantona navedeno je da u slučaju prestanka sa radom visokoškolske ustanove osnivač je dužan zatečenim studentima omogućiti završetak započetih studija, po nastavnom planu i programu koji je važio prilikom upisa, što znači da se studenti mogu prebaciti na drugi univerzitet, a da im se priznaje ono šta su položili.
Ugrožena strana tvrdi da je akt nezakonit
Advokat Mirnes Ajanović, koji zastupa Evropski univerzitet Kallos poslao je dopis medijma u kojem je naveo kako je akt Ministarstva za oduzimanje licence bio nezakonit.
– Evropski univerzitet Kallos Tuzla suočen je s diskriminatornim djelovanjem Ministarstva obrazovanja i nauke TK, koje je rezultirao nezakonitim oduzimanjem licence za rad ovoj visokoškolskoj ustanovi, ali i podnošenjem krivičnih prijava protiv odgovornih lica. Rješenje Ministarstva je doneseno bez objektivnog osnova i bez prethodnih konsultacija Agencije za razvoj visokog obrazovanja i osiguranje kvaliteta BiH, što je protivno uspostavljenoj sudskoj praksi – naveo je Ajanović.
Ajanović je dodao i da je resorsno ministarstvo primijenilo diskriminatorne kriterije prema Kallosu u odnosu na druge obrazovne institucije koje rade u sličnim okolnostima, sa dodatnim rokovima za ispunjenje potrebnih uslova. Ovakav postupak je, prema njegovim riječima, protivan osnovnim principima jednakosti i pravičnosti, što potvrđuje kršenje i Zakona o zabrani diskriminacije BiH.
Advokat je potvrdio i da je Kantonalnom sudu u Tuzli podnesena tužba na 43 strane, radi poništenja Rješenja i vraćanja licence.
– Evropski univerzitet Kallos Tuzla Ministarstvu obrazovanja je dostavio: Dokaz o Planu realizacije nastave na sedam fakulteta za 2024/25. akademsku godinu, ugovore za 111 angažovanih nastavnika/saradnika, te dokumentaciju o prostoru u Grand hotelu Tuzla i respektabilnom vlastitom poslovnom prostoru u objektu Robot, kod Solane, od oko 3.200 m2 – naglasio je i dodao kako se univerzitet obratio Instituciji Ombudsmena BiH, SIPA-i, Federalnom tužilaštvu i drugima.
(TIP/Izvor: Faktor.ba/Foto: Ilustracija)
7 komentara
Neka tih 354 studenta nastave studije na drugim univerzitetima. Barem to danas nije tesko. Nemoraju ici, nak, ni u drugi grad.
Studenata cca.10% i “studenata” cca.90%! Što će reći “doktori znanosti” sa dotičnog Gutići i Alići…
Mogu im uzeti licencu , ali ne mogu znanje
Trazite ljekare sa Kalosa da vas liječe. U Njemackoj svakako ne mogu naci posla
Te diplome sa privatnih fakulteta i univerziteta ne priznaju u inostranstvu. Samo zvanicne diplome drzavnih institucija,
Pricas bezze. Svaki fakultet koji je na listi drzavne agencije je priznat vani. A tu su svi univerziteti.
Treba dati priliku da se greske isprave a studenti da finaliziraju zapoceto. Lako je reci nek nastave na drugom mjestu, to je proces cijeli i besmislen komentar
Komentari su zatvoreni.