Foto: 30 godina SOS Dječijih sela u BiH u znaku zagrljaja i zahvalnosti
SOS Dječija sela u BiH ove godine obilježavaju tri decenije posvećenog rada, brige i podrške za najranjivije – djecu i mlade koji odrastaju bez roditeljske brige, kao i porodice u socijalnoj potrebi. Ovaj značajan jubilej u znaku je zagrljaja, ali i zahvalnosti svim građanima, partnerima i prijateljima koji su kroz godine podržavali njihov rad.
Povodom posebnog jubilieja, SOS Dječija sela u BiH, u saradnji sa Zemaljskim muzejom BiH, omogućila su besplatan ulaz u muzej 7. i 8. novembra, za sve građane kojima na ovaj način žele reći hvala!
“Iza SOS Dječijih sela u BiH je velikih 30 godina i danas se želimo zahvaliti donatorima, partnerima i prijateljima organizacije na svemu što su svojom podrškom omogućili. Mali bi bio i stadion da stanu svi oni koji su svojim doprinosima pomogli da SOS Dječija sela u BiH u prve tri decenije direktno brinu o 599 djece i mladih u SOS porodicama i da u preventivnim programima podrži hiljade i hiljade porodica, djece i mladih. Također, želimo najaviti narednih 30 godina, šta to radimo na ovoj prekretnici i gdje idemo. Širimo svoje servise kako bismo bili tu za svako dijete u potrebi. Poseban akcenat stavljamo na socijalne inovacije u skladu sa potrebama djece u BiH, podršku svim mladim osobama koje napuštaju sistem javne brige kao i servise za podršku hraniteljstvu s jasnim ciljem da svako dijete odrasta u porodičnom okruženju i da niko od njih ne bude sam”, izjavio je nacionalni direktor SOS Dječijih sela u BiH Malik Garibija.
Iako je u samo sat vremena nemoguće bilo sažeti sve uspomene i uspjehe tokom tri decenije rada, tokom događaja u Zemaljskom muzeju BiH, na kojem su okupili prijatelje i donatore, predstavnici organizacije željeli su prenijeti emociju i podsjetiti sve prisutne na ono što ih je motivisalo da predanim radom promijene mnoge živote na bolje. I u tome su uspjeli, dijeleći priče iz srca, jer svaka priča djece, danas odraslih ljudi, priča je o hrabrosti i nadi, o tome kako ljubav može prevazići sve prepreke i kako zajedništvo može promijeniti sudbine.
Nakon prvih trideset godina, SOS Dječija sela u BiH nastavljaju podržavati djecu i mlade, ali i cijele porodice. U želji da pomognu svakom djetetu bez roditeljske brige, i porodicama koje su pod rizikom odvajanja, SOS Dječija sela u BiH rade na transformaciji usluga, kako bi na najbolji način odgovorili potrebama onih kojima su podrška već 30 godina. Nakon integracije porodica u zajednicu, SOS Dječija sela će postati središta socijalnih usluga, što znači da će na jednom mjestu biti dostupni različiti servisi namjenjeni najranjivijoj kategoriji društva – djeci i mladima bez roditeljskog staranja te porodicama u socijalnoj potrebi. Organizacija ovim potezom želi doprinijeti poboljšanja sistema socijalne zaštite i stvaranja uslova za bolju budućnost djece, mladih, porodica i društva u cjelini.
(TIP)
Lewath