Hitno se sastaju šefovi europskih država: “Imaju nož pod grlom”
Čelnici europskih zemalja sastaju se da bi raspravili kako će odgovoriti na izazove koje je nametnuo povratak Donalda Trumpa u Bijelu kuću. No, politički analitičari upozoravaju i na veliku podijeljenost unutar starog kontinenta, kao i unutarnje probleme najmoćnijih – Njemačke i Francuske.
Europski čelnici sastaju se u četvrtak u Budimpešti na dvodnevnim razgovorima na visokoj razini koji će nastojati odgovoriti na izazove koje donosi povratak Donalda Trumpa u Bijelu kuću, ali također riskiraju razotkrivanje rascjepa na kontinentu.
Čelnicima Europske unije pridružit će se drugi, od Ujedinjenog Kraljevstva do Turske, kao i šef NATO-a Mark Rutte i ukrajinski čelnik Vladimir Zelenski, na sastanku Europske političke zajednice (EPC) u četvrtak.
Na dnevnom redu: europski sigurnosni izazovi, glavni među njima ruska invazija na Ukrajinu, kao i sukob na Bliskom istoku, migracija, globalna trgovina i ekonomska sigurnost – pitanja koja su sva u prvom planu zbog mogućnosti remetilačkog drugog Trumpovog predsjedništva.
“Europljani doista imaju nož pod grlom”, rekao je politički analitičar Sebastien Maillard s Instituta Jacques Delors.
“Izborni rezultat prisiljava EU da otvori oči. Možda se u situacijama poput ovih stvari doista mogu pokrenuti”, rečeno je.
Najhitnija među prijetnjama koje predstavlja Trumpov povratak jest strah da bi mogao narušiti europsku sigurnost i ukinuti potporu Ukrajini i istodobno pokrenuti trgovinski rat visokim carinama na europsku robu. Nakon razgovora u četvrtak odmah slijedi sastanak na vrhu čelnika EU-a u petak koji je usredotočen na rješavanje rizika opasnog zaostajanja europskog gospodarstva za glavnim rivalima Sjedinjenim Državama i Kinom što je istaknuto u ključnom izvješću bivšeg talijanskog čelnika Marija Draghija.
Ali jesu li europski čelnici spremni okupiti se oko zajedničkih prioriteta kao što su vitalno potrebni novi alati za financiranje obrane i ekonomske inovacije, koji se oboje smatraju ključnima za osiguravanje europskog suvereniteta, tek će se vidjeti.
“Ne mislim da su se stvarno pripremili za ovo. Nema potpuno raspravljenog plana o tome što sada učiniti – na razini EU, ali i na francusko-njemačkoj razini”, rekao je Guntram Wolff iz istraživačkog centra Bruegel.
Snažna Njemačka je u zastoju zbog urušavanja koalicije kancelara Olafa Scholza, a u Francuskoj je predsjednik Emmanuel Macron u posljednjim godinama mandata oslabljen dugotrajnom političkom krizom kod kuće.
“Bez to dvoje, ostalima će biti iznimno teško stvarno napredovati u bilo čemu”, predviđa Wolff.
Kad se doda činjenica da će domaćin ovotjednih sastanaka biti mađarski čelnik ekstremne desnice Viktor Orban – Trumpov saveznik koji je s entuzijazmom navijao za njegov reizbor, kao i Turčin Recep Tayyip Erdogan – i izgledi za ujedinjenu europsku poruku prema Sjedinjenim Državama čine se sve manji, zaključuje francuska novinska agencija Afp.
(TIP/Izvor: Hina/Foto: EPA-EFE)
Da naravno da treba