Australija donosi zakon o zabrani korištenja društvenih mreža djeci mlađoj od 16 godina
Australska vlada donijet će zakone o zabrani društvenih mreža za djecu mlađu od 16 godina, saopćio je u četvrtak premijer Entoni Albanez, u, kako ga naziva, vodećem svjetskom paketu mjera koji bi mogao postati zakon krajem iduće godine.
Australija isprobava sistem provjere dobi kako bi se pomoglo u blokiranju pristupa djece platformama društvenih mreža, u okviru niza mjera koje uključuju neke od najstrožih kontrola koje je dosad uvela neka zemlja.
– Društvene mreže štete našoj djeci i tražim vrijeme za to – izjavio je Albanez na konferenciji za novinare.
Albanez je naveo rizike za fizičko i mentalno zdravlje djece od prekomjerne upotrebe društvenih mreža, posebno rizike za djevojčice od štetnih prikaza tijela i mizoginih sadržaja usmjerenih na dječake.
– Ako ste 14-godišnjak koji dobija takve stvari, u vrijeme kada prolazite kroz životne promjene i sazrijevanje, to može biti stvarno teško vrijeme, a ono što mi radimo jeste da slušamo i onda djelujemo – kazao je.
Brojne su zemlje već obećale ograničiti korištenje društvenih mreža među djecom putem zakona, iako je australska politika na tom polju jedna od najstrožih.
Niti jedna jurisdikcija dosad nije pokušala koristiti metode provjere dobi kao što su biometrija ili državna identifikacija za provođenje dobne granice društvenih mreža, dvije od metoda koje su isprobane.
Drugi prijedlozi Australije koji su prvi u svijetu su najviša dobna granica koju je postavila bilo koja država, bez izuzeća za pristanak roditelja i bez izuzeća za već postojeće naloge.
Zakoni će biti predstavljeni australskom parlamentu ove godine, a zakoni će stupiti na snagu 12 mjeseci nakon što ih ratificiraju zastupnici, saopćio je Albanez.
Opozicina Liberalna stranka izrazila je podršku zabrani.
Neće biti izuzeća za djecu koja imaju pristanak roditelja ili koja već imaju naloge.
Teret će biti na platformama društvenih mreža da pokažu da poduzimaju razumne korake za sprječavanje pristupa. Teret neće biti na roditeljima ili mladim ljudima – izjavio je.
– Ono što ovdje najavljujemo bit će zaista vodeće u svijetu – kazala je ministrica komunikacija Mišel Rovlan.
Ona je navela da će pogođene platforme uključivati Instagram i Fejzbuk firme Meta Platforms, kao i TikTok tvrtke Bajtdens i Iks Elona Maska. Jutjub firme Alfabet vjerojatno bi također potpadao pod jurisdikciju zakona, dodala je.
TikTok je odbio komentirati, dok Meta, Alphabet i Iks nisu odgovorili na zahtjeve za komentar.
Digital Industry Group, predstavničko tijelo koje uključuje Meta, Tik Tok, X i Alphabetov Google kao članice, saopćila je da bi ta mjera mogla podstaći mlade ljude da istražuju mračnije, neregulirane dijelove interneta, dok bi im se smanjio pristup mrežama podrške.
– Očuvanje sigurnosti mladih ljudi na internetu glavni je prioritet, ali predložena zabrana tinejdžerima pristupa digitalnim platformama odgovor je 20. stoljeća na izazove 21. stoljeća – izjavila je izvršna direktorica DIGI-ja Sunita Bose.
– Umjesto blokiranja pristupa zabranama, moramo zauzeti uravnotežen pristup stvaranju prostora primjerenih dobi, izgradnji digitalne pismenosti i zaštiti mladih od internetskih šteta – dodala je.
Francuska je prošle godine predložila zabranu društvenih mreža za mlađe od 15 godina, iako su korisnici mogli izbjeći zabranu uz pristanak roditelja.
Sjedinjene Države već decenijama zahtijevaju od tehnoloških kompanija da traže pristanak roditelja za pristup podacima djece mlađe od 13 godina, što je dovelo do toga da većina platformi društvenih mreža zabranjuje osobama mlađima od te dobi pristup njihovim uslugama.
(TIP/Izvor: Fena/Foto: Ilustracija)
Da naravno da treba