Prosječnom građaninu treba deset godina za auta poput onih u institucijama BiH

Institucije Bosne i Hercegovine ne upravljaju voznim parkom na efikasan e ekonomičan način. Broj vozila nije poznat. Za njihovo održavanje i troškove izdavaja se 15 miliona maraka. Ovo se navodi u Izvještaju o provedenoj reviziji učinka o temi “Upravljanje voznim parkom u institucijama BiH“, čiji je podnosilac Ured za reviziju institucija BiH.

Broj vozila nepoznat. Okvirno oko 4.000. Godišnje vozni park institucija BiH potroši oko 15 miliona. Za nabavku vozila samo u posljednjih pet godina potrošeno je oko 34 miliona KM. Ovo se nalazi u revizorskom izvještaju Kancelarije za reviziju institucija BiH. Navode se i brojne zloupotrebe i nepravilnosti.

“Nalazi revizije ukazuju na to da institucije BiH voznim parkom ne upravljaju na efikasan i ekonomičan način. Postoje slabosti u sistemskom rješenju uređenja voznog parka kao i slabosti pojedinačnih institucija u upravjanju vlastitim voznim parkom”, naveli su iz Kancelarije za reviziju institucija u BiH.

Upozorava se na brojne nepravilnosti godinama. Ne otklanjaju se. Sve ostaje na preporukama revizora. Zloupotrebljavaju se vozila, najčešće, u privatne svrhe. Skupa, njihova nabavka često je i sumnjiva. Kaže nam naš sagovornik koji ovu temu istražuje godinama.

“Najčešće rukovodilac institucije zahtijeva određeno vozilo sa određenim karakteristikama, prilagodi se tenderska dokumentacija upravo tome. Mi smo imali slučajeve da se ide do te mjere sa zloupotrebom da se osim onih najčešćih zahtijeva poput ambijentalnog svjetla, posebnih zvučnika i slično, da se čak traže posebne kopče za dječije sjedalice. Jasno je da se službena vozila neć koristiti samo u službene svrhe”, istakao je Damjan Ožegović iz Transparency internationala u BiH.

Insistira se na efikasnom i ekonomičnom upravljaju javnim sredstvima. Zbog čega vozila moraju biti visoke klase i po mogućnosti najskuplja. Razmišlja li se o ograničavanju sredstava za nabavku vozila?

“Svakako da bi podržao tu inicijativu i mislim da ću najvjerovatnije na tragu toga podnijeti inicijativu gdje će se ograničiti recimo da vozila do 10 godina starosti se ne mogu mijenjati”, rekao je Džemal Smajić, delegat u Domu naroda Parlamenta BiH.

“Svaka dužnost ima koliko se može potrošiti za to. S druge strane ja ne pripadam onim političarima koji su populisti. Neću govoriti sad o imenima. Mnogi političari koji najviše zagovaraju taj populistički trend oni su najrastrošniji”, mišljenja je Marinko Čavara, zamjenik predsjedavajućeg Predstavničkog doma Parlamenta BiH.

Ovakvo vozilo nedostižno je većini građana Bosne i Hercegovine. Ukoliko bi odvajali prosječnu platu svaki mjesec, trebalo bi 10 godina da se skupi potreban novac. Političari su uglavnom kategorični kada su u pitanju vozila. Ne žele da imaju ništa sa svojim prethodnicima pa uglavnom prilikom promjene vlasti, nabavljaju se i nove limuzine.

(TIP/Izvor: bhrt.ba/Autor: Danijel Lepir/Foto: Ilustracija)