Poskupljuje brašno, građani već prijavljuju više cijene hljeba, Hasičević kaže da možda ima posla za inspekciju

Mlinari povećavaju cijene brašna jer nema kontole, a država ne radi ništa da zaštiti što je domaće, ističe Nedžad Bićo dok federalni ministar trgovine najavljuje istragu…

Zbog najavljenog poskupljenja uvoznih cijena pšenice od idućeg mjeseca, skuplje ćemo plaćati brašno, a građani već prijavljuju da skuplje plaćaju hljeb i ostale pekarske proizvode za pola marke.

Predsjednik Udruženja poljoprivrednika FBiH kazao je za Faktor kako je nenormalno da se pšenica kupuje po cijeni do 40 feninga za kilogram, a da se hljeb prodaje za dvije do dvije i po marke. 

Jedan kilogram brašna je trenutno, ističe Bićo, u prodavnicama ispod marke, a od njega se prave četiri hljeba.

– Ko tu zarađuje? I pekari i trgovci. Svi osim direktnog proizvođača. On uvijek nastrada. 

Zarađuju mešetari i mlinari što sad najavljuju poskupljenje. Ne znam zašto kad još uvijek domaće pšenice po 35 feninga kod domaćih poljoprivrednika ima koliko hoćete. Nju ne žele otkupiti nego su našli neko ukrajinsko smeće jeftinije i to uvoze. Ovo je mešetarenje i lov u mutnom.

Mlinari povećavaju cijene brašna jer nema kontole ovdje, slobodno je tržite i radi ko šta hoće. Država ne čini ništa da zaštiti domaće – govori Bićo. 

Federalni ministar trgovine Amir Hasičević (Naša stranka) kazao su nam je kako su imali sastanak sa predstavnicima Federalne uprave za inspekcijske poslove (FUZIP).

– Ono što smo premilinarno vidjeli je da možda ima neosnovanog povećanja pekarskih proizvoda. Istražit ćemo ovo u narednom periodu skupa sa Federalnom upravom za inspekcijske poslove. Vidjet ćemo o čemu se radi i kakva je opravdanost povećanja cijena – kazao nam je Hasičević. 

Povećanje cijene brašna najavljeno je i u Republici Srpskoj. 

Dok se građani svakodnevno suočavaju sa udarima na džep, iz Saveza samostalnih sindikata Bosne i Hercegovine objavili su da sindikalna potrošačka korpa za sptembar iznosi 3.131,10 KM.

Minimalna plata prema odluci Vlade FBiH je 619,00 KM. Pokrivenost sindikalne potrošačke korpe prosječnom platom je 44,3 posto, dok je pokrivenost ove korpe minimalnom platom 19,8 posto.

(TIP/Izvor: faktor.ba/Foto: Ilustracija)