Video: Drastično opada broj rođene djece u BiH, donosimo primjer Tuzlanskog kantona
Stalno održavanje političkih tenzija i nestabilnosti i loša ekonomska situacija su dva osnovna razloga zašto građani Bosne i Hercegovine napuštaju državu, ali i zašto se sve rjeđe odlučuju na rađanje djece. Konstantni pad nataliteta bilježimo i u Tuzlanskom kantonu, što potvrđuje i statistika da je prošle godine, u odnosu na 2019. godinu, rođeno gotovo 800 beba manje.
Odgovori građana Tuzle koje smo anketirali o problemu pada nataliteta jasno detektuju glavne uzroke ovog problema. Politička i ekonomska nestabilnost generiraju egzodus građana prema evropskim zemljama a, kako je riječ dominantno o mladim porodicama, problem pada nataliteta samo se produbljuje. Ovo jasno potvrđuje i statistika broja rođene djece u Tuzli.
“Mogu vam reći da sam živi svjedok toga da iz godine u godinu broj porođaja na našoj Klinici drastično pada. Konkretno smo 1996. godine imali 6.250 porodjaja na našoj Klinici. Prošle godine 2.566“, kaže dr Evida Nevačinović iz Klinike za ginekologiju UKC-a Tuzla.
Doktorica Nevačinović primjećuje da je tokom minulih pet godina zabilježen blaži trend pada nataliteta u odnosu na dvije postratne decenije. Tako je prošle godine rođeno 2566 beba na UKC-u Tuzla, što je 779 rođenih beba manje nego 2019. godine. Za sociologinju Midhetu Mumić, osim dva glavna uzroka pada nataliteta u našoj državi, političke i ekonomske nestabilnosti, treba svakako dodati i životni stil modernog doba.
„A to je prosto da se žene više fokusiraju na samoaktualizaciju u profesionalnom smislu i samim time prolongiraju reprodukciju ili čak niti ne žele uopće oformiti porodicu“, navodi sociologinja iz Tuzle Midheta Mumić.
Demografi upozoravaju da svake dvije-tri godine izgubimo jednu opštinu srednje veličine u Federaciji BiH, a ovo se najočitije vidi u stalnom padu broja upisanih učenika u minulih devet godina.
“Na razini cijele BiH je zapravo 33% manje učenika u srednjim školama, u osnovnim 30%, a slično je i na razini visokog obrazovanja. Dakle,takav pad populacije se nije dogodio nigdje u svijetu u periodu od devet godina“, napominje demograf Tado Jurić.
Demografi preporučuju entitetskim vladama da hitno formiraju posebno ministarstvo, koje bi bilo nadređeno svim ostalim ministarstvima i koordiniralo demografske politike. Bez ovakvog pristupa, pad nataliteta se neće zaustaviti nijednom strategijom ili ad hok mjerama, poput povećanja dječijeg dodatka ili naknada prodiljama.
(TIP/Izvor: bhrt.ba/Autor: Samir Kahrović/Foto: Ilustracija)
Da naravno da treba