Pneumokokna vakcina postaje dio redovnog programa – za upalu pluća, sepsu, meningitis
Vakcina protiv pneumokoke od naredne godine bit će dio redovne vakcinacije u Federaciji. Struka tvrdi da ova vakcina smanjuje rizik od infekcija srednjeg uha, meningitisa i upale pluća.
Federalno ministarstvo zdravstva, u saradnji sa Zavodom za javno zdravstvo, uvodi pneumokoknu vakcinu u redovni program imunizacije od početka 2025. godine. Ovo je važan korak za zdravstvo BiH, jer ćemo se tako pridružiti zemljama EU-a i ne zaostajati za regijom, s obzirom na to da je vakcinacija već 5 godina moguća u Hrvatskoj i Srbiji. U prethodnim godinama visoka cijena vakcine, koja iznosi oko 140 KM, navodno je znatno opterećivala zdravstveni sistem.
„Moći ćemo spriječiti upale pluća kod djece, sepse, meningitise. Svaki roditelj želi najbolje svom djetetu i moći će dobiti besplatnu vakcinu u domovima zdravlja u kojima se vrši imunizacija, kroz redovni program imunizacije“, objašnjava prim. dr. Goran Čerkez, pomoćnik ministra zdravstva FBiH.
Vakcinacija će postati dostupna djeci već u dobi od drugog mjeseca, a predviđeno je davanje tri doze – u drugom i četvrtom mjesecu, te završna doza u drugoj godini. Bolesti koje uzrokuje pneumokoka najčešće su među djecom, a naročito vrtićkom.
„Računa se da između 30 do 60 posto djece mogu da imaju naseljenost pneumokokom u nazofaringealnoj sluznici. I starija populacija je u visokom riziku. Mi ovdje uvijek moramo govoriti o ljudima koji imaju slabiji imunitet, koji boluju od hroničnih bolesti. I ponovo ću napomenuti životnu dob – djeca ispod 5 godina i osobe starije od 60 godina“, ističe prim. dr. Amra Junuzović-Kaljić, pedijatrica.
Izazovi se ne ograničavaju samo na dostupnost vakcina, već obuhvataju i opću prihvaćenost vakcinacije. Kako poboljšati procijepljenost u našoj zemlji uz antivkaserski lobi, ali i pasivan zdravstveni sistem?
„Mi imamo iskustva s općinama koje graniče jedni s drugim – u jednoj općini je izuzetno dobra imunizacija, u drugoj nije. Moramo značajno poboljšati rad zdravstvenog sistema na imunizaciji. To nam govori da moramo unaprijediti zakonodavstvo, da moramo provesti edukacije, pa i licencirati osobe koji se bave samim procesom imunizacije“, napominje Čerkez.
U narednom periodu radit će se na informiranju i educiranju javnosti i zdravstvenih radnika o pneumokoku. Dodatni cilj je doprinos prevenciji zaraznih bolesti, promociji imunizacije te unapređenju i promicanju zaštite zdravlja djece. Napominju i da je ova vakcina indicirana i uslijed nekritičkog davanja antibiotika.
(TIP/Izvor: federalna.ba)
Nakon Zlaje sa posebnom pažnjom i poštovanjem prolazim pored svakog portira, Zlajino zanimanje dok nije postao profesor! On i školski…