Festival mirovnog vajba okupio mlade iz 20 zajednica širom BiH

Više od 130 građana i građanki, mladih iz 20 zajednica širom Bosne i Hercegovine učestvovalo je na prvom Festivalu mirovnog vajba koji je započeo 21. septembra, na Međunarodni dan mira, a završio 2. oktobra na Međunarodni dan nenasilja. Festival mirovnog vajba doprinosi boljem međusobnom razumijevanju i slavi napore i inicijative za mirnu i stabilnu budućnost za sve.

„Iako izgradnja mira u BiH na prvu zvuči kao nešto komplikovano, kroz ovaj Festival smo htjeli pokazati da i mali koraci koji svako od nas pravi mogu izrasti u nešto veliko i doprinjeti jačanju povjerenju u našim zajednicama“, izjavila je 18-godišnja Lamija iz Vareša, koja je zajedno sa svojim prijateljima i prijateljicama organizirala muzičku radionicu u okviru Festivala, na kojoj su kreirali pjesmu o miru. „To je jedan od naših doprinosa širenju pozitivnih poruka i mirovnih vibracija.“

Festival je organizovan uz podršku projekta „Jačanje povjerenja i kohezije u zajednicama u Bosni i Hercegovini“ („Možemo bolje“), kojeg zajedno provode Evropska unija u BiH, Ujedinjene nacije u BiH, Misija OSCE-a u BiH i Vijeće Evrope – Ured u Sarajevu.

Tokom Festivala održane su teatarske radionice, filmske projekcije, ulične akcije, dijalozi i muzički događaji, na kojima su se građani i građanke iz mnogobrojnih zajednica diljem BiH povezali u njegovanju kulture mira, unutar i između zajednica.

Radoslav Tokić, predsjednik Hrvatskog kulturnog društva “Napredak” iz Jajca, koje je u sklopu Festivala organiziralo radionicu primjenjenog teatra, izjavio je: „Poznavanje historije i kulture pomaže u boljem razumijevanju drugog i poštovanju različitosti. Kroz ovu radionicu, našim sugrađanima želimo ponuditi teatar kao sjajan alat za rad u zajednici, a naročito sa mladima“.

Pored aktivnosti u lokalnim zajednicama, centralni događaj Festivala mirovnog vajba je okupio u Sarajevu 60 mladih na kreativnim i edukativnim radionicama sa ciljem osnaživanja mladih da prepoznaju svoju ulogu u njegovanju kulture mira. Kroz dijalog o izgradnji mira, diskusije o ulozi mladih, analize društvenih poruka te teatarsku igru i improvizaciju, učesnici Festivala su razvijali nove vještine i poruke mira koje žele širiti u svojim zajednicama.

„Dugo nisam bio na zanimljivijoj radionici. Gdje su bile škakljive teme, vidjeli smo da se sve može pričom i dijalogom riješiti kako bi se razumjela druga strana“, kazao je Jasmin iz Maglaja.

Jedna od učesnica, Aleksandra iz Ugljevika, također je podijelila svoje pozitivno iskustvo: „Mnogo mi se dopala interakcija između svih učesnika, što nema osude, što su svi prihvaćeni, i što svi možemo da kažemo svoje mišljenje. Radionice su bile fenomenalne“.

Projekat „Možemo bolje“ nastavlja raditi sa lokalnim zajednicama, građanima i građankama, predstavnicima vlasti i drugim važnim partnerima na jačanju i promociji povjerenja i kohezije unutar i između zajednica”-saopćeno je  iz Međunarodne organizacije za migracije Sarajevo – BiH.

(TIP/Izvor: federalna.ba)