Digitalni ID novčanik u BiH stiže naredne godine: Evo koje informacije će imati o vama i kako se koristi
Agencija za identifikacijske isprave, evidenciju i razmjenu podataka Bosne i Hercegovine (IDDEEABiH) pokrenula je projekat za razvoj, implementaciju i korištenje digitalnog ID novčanika za sve građane Bosne i Hercegovine.
Hrvatski tehnološki startup Identity Consortium učestvovao je u izradi digitalne platforme za ID novčanik, a projekat se razvija uz podršku Delegacije Evropske unije u Bosni i Hercegovini i Vlade SR Njemačke.
– Uopćeno govereći digitalni novčanik je sigurna aplikacija prilagođena za rad na mobilnim uređajima, a najčeće se realizuje kao nativna aplikacija za Android i IOS operativne sisteme. Dakle aplikacija koja se instalira na mobilne telefone.
IDDEEA je pokrenula pilot-projekat izrade prve faze digitalnog novčanika u saradnji sa donatorima iz EU-a. Dakle, u ovoj fazi građane neće koštati ništa jer se radi o pilot-projektu. Njemački GIZ i delegacija EU-a u Bosni i Hercegovini su finansijeri prve i druge faze projekta digitalnog novčanika – pojasnili su za Faktor iz IDDEEA-e.
Ističu da prva faza “uključuje najsigurnije načine autentifikacije i prvog pristupa novčaniku, a druga predviđa digitalizaciju ličnih dokumenata građana i njihovu upotrebu u digitalnoj formi u novčaniku. U trećoj fazi projekta bi se uključile komercijalne usluge, mogućnost plaćanja i slično”.
– Napominjemo da je u pitanju pilot-projekat, dakle podaci koji se koriste u ovom projektu nisu lični podaci građana nego anonimizirani slučajno generisani podaci iz testne okoline IDDEEA-e – pojasnili su.
Upotreba digitalnog novčanika, dodaju, zaživjet će u BiH “kada tehničko rješenje bude spremno, čim se druga faza projekta završi, realno u toku 2025. godine”.
– Sama upotreba zavisi i od drugih faktora kao što su odgovarajući zakonski i podzakonski propisi, regulisanje plaćanja taksi putem online plaćanja i slično – naglasili su iz IDDEEA-e.
Prema svjetskom standardu, digitalni novčanik nudi pristup državnim službama, otvaranje računa u banci, registraciju SIM kartice, pristup vozačkoj dozvoli, potpisivanje dokumenata, pohranjivanje recepata, pristup dokumentima za putovanja, plaćanje, pohranjivanje diploma i certifikata, pristup naknadama socijalnog osiguranja itd.
(TIP/Izvor: Faktor.ba/Foto: Screenshot/Youtube – Al Jazeera Balkans)
Pa samo će se radno vrijeme produžiti opet...i opet političari ne čitaju zakon...ako se ovo usvoji...mora se mijenjati zakon o…