Rejhana Dervišević na Forumu u Berlinu – Promovisati učešće žena u svim sektorima društva

Zamjenica predsjedavajućeg Komisije za ostvarivanje ravnopravnosti spolova Predstavničkog doma Parlamentarne skupštine Bosne i Hercegovine (PSBiH) Rejhana Dervišević, na poziv Njemačkog društva za međunarodni razvoj (GIZ), učestvovala je u Ministarstvu za ekonomsku saradnju i razvoj Savezne Republike Njemačke na Forumu o rodnoj ravnopravnosti u okviru Berlinskog procesa.

Forum o rodnoj ravnopravnosti, koji je u Berlinu okupio zvaničnike gender agencija zemalja zapadnog Balkana, članove parlamenta, te predstavnike civilnog društva, imao je za cilj formulisanje preporuka u pravcu unapređenja rodne senzitivnosti u kreiranju politika, kao i promovisanje učešća žena u svim sektorima društva, uključujući i Berlinski proces.

Preporuke su obuhvatile tri ključne teme o kojima su tokom panela diskutovali učesnici Foruma – ekonomsko osnaživanje i socijalna sigurnost žena, uključivanje žena u donošenje odluka u okviru procesa pristupanja Evropskoj uniji (EU) i rodno odgovorne perspektive za pomirenje.

Dervišević je aktivno učestvovala u panel-diskusiji o temi “Korak naprijed, dva koraka natrag – uključenost žena u odlučivanju u procesu pristupanja u EU”.

Usaglašeni prijedlog preporuka sadrži strateški plan za jačanje rodne ravnopravnosti u zemljama zapadnog Balkana, podsticanje regionalnog mehanizma finansiranja, te prijedlog o institucionalizaciji Foruma o rodnoj ravnopravnosti kao stalnoj komponenti Berlinskog procesa, saopćeno je iz Sektora za odnose s javnošću PSBiH.

(TIP)

Ostavite komentar

Vaša email adresa neće biti objavljena        

NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne stavove Tip.ba. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Zadržavamo pravo na provedbu cenzure ili potpuno brisanje komentara bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara, naš portal nije dužan pravovremeno obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima. Čitatelji registrovani u sistemu za komentare prethodne platforme mogu se registrovati ili prijaviti putem DISQUS, Facebook, Twitter ili Google+ korisničkih računa, koristeći novi, gore predstavljeni obrazac.