Masovno trovanje pasa u Srbiji: Koriste zabranjenu suspstancu za koju nema protivotrov, ugrožena i djeca
Psi lutalice i dalje su veliki problem u gradovima u Srbiji. Neki misle da se taj problem rješava bacanjem otrova, čime ugrožavaju i bezbjednost ljudi i vlasničkih pasa. Jedan od takvih primjera zabilježen je i u Valjevu i okolini. Zorica Popović iz udruženja “Čarna” upozorava da bi bačeni otrov preko ruku i djeca mogla da unesu u organizam.
Dušanka i njen pas Mića tokom avgusta boravili su u vikendici na Divčibarama. Poslije jedne od uobičajenih jutarnjih šetnji, Mića se nije vratio.
„Tog jutra sam ga, kao i svakog jutra pustila da izađe napolje. Obično bi se poslije kraćeg vremena vratio. Tog jutra se međutim, nije vratio. Ja sam ga tražila, zvala, dozivala… Tek poslije nekoliko dana sam od radnika na obližnjem gradilištu saznala da su ga tog jutra kada je nestao pronašli otrovanog. Prema tome, otrov je brzo djelovao. Prema onome kako su mi objasnili kako je sve to izgledalo, sve ukazuje na kreozan“, rekla je za N1 Dušanka Radović.
Ali, toga dana nije otrovan samo Mića. Otrovano je još desetak pasa lutalica koji su se okupljali na obližnjoj livadi.
„Pitala sam nadležne i oni su rekli da to ide kod tužioca, a on odlučuje šta će biti dalje. Znajući prethodne slučajeve, koji datiraju mjesecima i godinama unazad, nijedan nije razriješen, tj. krivac nije pronađen, niti je procesuiran, niti su vlasnici pasa – stradali su vlasnički psi pored pasa lutalica – niko nije dobio epilog“, rekla je Dušanka Radović.
Ugroženi su svi, a naročito djeca
U valjevskom udruženju za zaštitu životinja „Čarna“ kažu da je ovo, nažalost, još jedan primjer kako pojedini građani misle da treba rješavati problem pasa lutalica. Razlog prevelikog broja pasa lutalica na ulicama Valjeva i okoline, objašnjavaju, treba tražiti u nesprovđenju zakona i neodgovornom vlasništvu.
„Trovanja je uvijek bilo, a sada je ovo postalo masovna pojava. Za ove četiri godine, mi smo imali neke sporadične, pojedinačne slučajeve na osnovu dojava, koje dobijamo putem društvenih mreža. Tada se to dešavalo jednom u dva-tri mjeseca, jedan ili dva psa. Ali sada, u posljednje vrijeme, to je postala masovna pojava. Obzirom na veliki broj izbačenih pasa, pojedini građani koji nemaju ni svijest ni dušu, počinju da koriste otrov. Prema našim saznanjima, u pitanju su kreozan i furadan. Taj otrov je zabranjen zakonom“, kaže Zorica Popović iz udruženja „Čarna“.
Dušanka se još nada da će saznati kako je stradao njen pas. Drugi slučajevi trovanja uglavnom su bez epiloga.
„Čim dobijemo neku dojavu odmah preko društvenih mreža kažemo oprez, bačen je otrov tu i tu, povedite računa o vašim kućnim ljubimcima, drugim psima, a naročito o djeci. Jer, kada padne kiša, taj otrov se spira. Djeca se igraju, lopta je tu… preko ruku mogu da unesu otrov. Nažalost, protivotrov ne postoji. Dakle, ugroženi su svi, a naročito djeca”, kaže Radović.
Naše sagovornice buni to kako se ne zna ko u Valjevu truje pse kada je grad pokriven kamerama, za čiju kupovinu su prije nekoliko godina izdvojeni milioni dinara.
(TIP/Izvor: N1)
Bravo premijeru ,bravo najboljoj ekipi u Banovicima