Stari Grci su je smatrali najzdravijom biljkom: Moćnija i od bijelog luka i zelenog čaja
Zbog toga što ova biljka potječe s mediteranskog podneblja, origanu je potrebno mnogo sunčeve svjetlosti i uzgaja se u rahloj i suhoj zemlji. Origano nije ni pretjerano zahtjevan što se tiče zalijevanja. Tek kad je zemlja potpuno suha na dodir, treba zaliti biljku.
Potrebno je skraćivati vrhove za 5-7 cm kada biljka dosegne visinu od oko 15 cm kako bi se potaknulo bujanje.
Cvate od srpnja do kolovoza, a sadrži vitamine A i C, željezo, molibden, selen i kalcij.
Stari Grci su vjerovali da se origano može koristiti i kao protuotrov. Koristili su ga za liječenje iritacija kože i infekcija.
Također su vjerovali da krave koje pasu na poljima origana imaju ukusnije meso, a uzimali su origano prije spavanja kako bi sanjali voljenu osobu, prenosi Krstarica.
Predivan je dekor i u vrtu jer privlači leptire i pčele. Origano sadrži prirodne insekticide pa nema potrebe za zaštitom od štetnika.
Kao začinska biljka, origano se koristi u kulinarstvu svjež i osušen. Svježi se dodaje u salate, jelima od mesa, divljači i ribe.
Danas je općepoznato da je ulje divljeg origana najjači prirodni antibiotik i da se uspješno bori protiv više od 25 vrsta bakterija, a agresivno napada i gljivice i viruse.
Znanstvenici su dokazali da je ulje divljeg origana 337 puta jači antioksidans od zelenog čaja, 130 puta od limuna i 30 puta od češnjaka.
Najviše se koristi u terapiji kandide i upornih bakterijskih infekcija s Escherichijom coli.
Međutim, osim povoljnog djelovanja na širok spektar bakterija i gljivica, ulje divljeg origana učinkovito se pokazalo i u prevenciji virusnih bolesti, kao jaka podrška imunološkom sustavu, zbog čega pomaže u prevenciji starenja i čak štiti od raka.
Primjena origana je široka i obuhvaća niz zdravstvenih tegoba.
Origano se koristi i kao čaj za liječenje bolesti probavnih organa (naročito proljeva) i dišnih puteva, a koristi se i protiv raznih upala kože i sluznica.
Eterično ulje divljeg origana je učinkovita pomoć u slučajevima infekcija grla i usne šupljine, ublažava kašalj i povećava obrambenu sposobnost organizma.
Prednost ovog ulja je što bakterije ne razvijaju otpornost, kao u slučajevima klasičnih lijekova na bazi antibiotika pa se može koristiti bez straha da će njegovo ljekovito djelovanje i snaga oslabiti.
(TIP/Izvor: N1/Foto: Origano)
Bravo premijeru ,bravo najboljoj ekipi u Banovicima