Hrvatska: Odzvonilo apartmanizaciji i izdavanju “stan na dan”
Hrvatska Vlada staje na kraj apartmanizaciji. Izmjenama Zakona o upravljanju zgradama pokušava se ograničiti kratkoročni najam, poznatiji kao stan na dan, posebno za turiste i strane radnike.
Odzvonilo je apartmanizaciji stanova. Pretvoriti stan u apartman – neće više biti tako lako.
“Ovaj zakon će regulirati pitanje stanova za kratkoročni najam u stambenim zgradama i za najam za radnika gdje će ubuduće biti potrebno prikupiti suglasnost 80 posto suvlasnika i neposrednih susjeda .Prepoznali smo ovaj progblem i želimo ga riješiti”, rekjao je Andrej Plenković, predsjednik Vlade Hrvatske.
A problem kaže da je u Hrvatskoj trenutno više od 900 tisuća stanova koji to i nisu… Prema podacima DZS a i HEP-a praznih je stanova 565 tisuća. U kratkoročnom je najmu, do 30 dana, 231 tisuća stanova. 112 tisuća je prenamjenjeno u poslovnu svrhu za ordinacije, odvjentičke urede, razne salone…. Ukratko: 40 postro stanova u Hrvatskoj ne koristi se za stanovanje!
“Imamo enormaln broj praznih stanova koji se koriste u druge svrhe. Samim tim to smanjuje ponudu stanova na tržištu, povećava se cijena kvadrata i s druge strane povećava se najamnina. To je neodrživo”, rekao je Branko Bačić, potpredsjednik Vlade RH.
Od 30 tisuća novih turističkih kreveta u privatnom smještaju u samo 8 godina u Zagrebu, Splitu i Dubrovniku – najveći je broj upravo u stambenim zgradama. 80 posto – to je smještaj s tri zvjezdice.
“To su prihodi mali koji se svode na prosjek po krevetu od 20 do 30 eura što generira strukturu gostiju najniže platežne moži koja želi poipunjenošću iskoristi financijsku prednost takvog smještaja, a na taj način se pogoršava kvaliteta stanara koji tu žive”, rekao je Tonči Glavina, hrvatski ministar turizma.
Ne profitira turizam, ne profitira stambena zajednica, ali profitiraju vlasnici stanova. Reakcije u javnosti su podjeljene posebno zbog prakse da se u stanove smješta veliki broj stranih radnika.
Ovim zakonom definira se najam stranim radnicima kojih je u prostoru više od 4 – a da nisu u srodstvu. Isto neće ići bez suglasnoti 80 posto suvlasnika.
(TIP/Izvor: N1)
Privrednici,(privatnici) hoće da se obogate preko noći sa leđa radnika ,hoće subvencije od države ,a varaju tu istu državu isplaćujuci…