Prošle godine ubijen čak 261 humanitarni radnik, a 78 ih oteto

Na Svjetski dan humanitarne pomoći organizacije podsjećaju da se svake godine suočavaju s novim izazovima. Žele više obrazovanja i osposobljavanja, posebno za mlade.

UN je upozorio da je 2023. bila najsmrtonosnija godina za humanitarne radnike u historiji. Filantropske organizacije imale su važnu ulogu tokom velike ekonomske krize, kao i tokom pandemije Covida.

Civili i humanitarni radnici plaćaju cijenu svojim životima, a odgovorni izbjegavaju pravdu”, upozoravaju Ujedinjene nacije.

“Vrijeme je da oni na vlasti okončaju nekažnjivost i djeluju u korist čovječanstva (#ActForHumanity)”, ističu.

Cilj ovogodišnjeg Humanitarnog dana je pridobiti podršku javnosti kako bi se pomoglo izvršiti pritisak na strane u sukobu i svjetske vođe da poduzmu mjere kako bi osigurali zaštitu civila i humanitarnih radnika u zonama sukoba.

Inače, Južni Sudan već je nekoliko godina zaredom najopasnija zemlja za humanitarne djelatnike, a slijedi ga Sudan.

UN će također pozvati vlade da djeluju humanitarno kroz brojne događaje koji će se organizirati širom svijeta na Humanitarni dan.

Tom prilikom očekuju se objave najnovijih podataka i trendova o sigurnosti humanitarnih djelatnika.

UN je proglasio Svjetski dan humanitarne pomoći na dan kada su u napadu bombaša samoubojice na ured UN-a u glavnom gradu Iraka ubijena 22 humanitarna djelatnika, među kojima i šef UN-ove misije u Iraku i visoki povjerenik UN-a za ljudska prava Sergio Vieira de Mello, 19. augusta 2003. godine. Povrijeđeno je oko 150 humanitarnih radnika.

Osim žrtava napada, na Dan humanosti međunarodna zajednica se prisjeća i svih ostalih koji su poginuli obavljajući humanitarni rad.

Uglavnom su to domaći humanitarni djelatnici.

Prema UN-ovom Uredu za koordinaciju humanitarnih poslova (OCHA), 261 humanitarni radnik ubijen je u cijelom svijetu prošle godine, što je više nego 118 ubijenih godinu dana prije toga, 78 ih je oteto, a 196 ranjeno prošle godine.

U ratu između Izraela i palestinskog pokreta Hamas u Pojasu Gaze, prema izvještaju o humanitarnom pristupu, u šest mjeseci od izbijanja u oktobru prošle godine do marta ove godine umrlo je više od 30.000 civila, uključujući više od 150 humanitarnih radnika, što je nezapamćeno kratko razdoblje za jedan sukob.

(TIP/Izvor: Agencija Anadolija/Foto:  Ilustracija/UN)