Elektroprivreda BiH ide u dva projekta vrijedna 40 miliona eura
Direktor Elektroprivrede BiH Sanel Buljubašić je u Sarajevu potpisao ugovore o kreditima za izgradnju fotonaponskih elektrana Gračanica 1 i Gračanica 2, sa direktoricom EBRD-a za BiH Manuelom Naessl i izvršnom direktoricom za ekonomske poslove UniCredit Bank d.d. Mostar Sanelom Jurišić.
Procijenjena vrijednost investicije je 40,35 miliona eura.
Naime, Evropska banka za obnovu i razvoj (EBRD) daje zajam od 25,1 miliona eura Elektroprivredi Bosne i Hercegovine (EPBiH), najvećem javnom preduzeću za proizvodnju i distribuciju električne energije u Bosni i Hercegovini, za razvoj i izgradnju solarne elektrane od 50 MWp na nekadašnjem odlagalištu ugljenog pepela.
Pored sopstvenog finansiranja, EBRD je pomogao u mobilizaciji dodatnih sredstava za projekat, sa UniCredit Bankom d.d. kroz obezbijeđivanje paralelnog kredita od 15 miliona eura.
Sredstva iz kredita će se koristiti za razvoj, izgradnju i rad dvije susjedne solarne elektrane, kombinovanog kapaciteta od 50 MWp, u općini Gračanica.
Dvostruke solarne elektrane će biti najveći solarni projekat koji je kompanija do sada razvila i među njenim najznačajnijim ulaganjima u obnovljivu energiju. Projekat je dio šire saradnje između EBRD-a i EPBiH kako bi se olakšao pravedni prelazak preduzeća na obnovljive izvore energije.
U sklopu projekta, EBRD podržava inicijativu tehničke saradnje do 2050. godine, u kojoj će se sveobuhvatno procijeniti nekoliko scenarija dekarbonizacije za EPBiH do 2050. godine, zajedno s njihovim uticajem na poslovanje EPBiH, zahtjeve za finansijskim kapitalom, planiranje, strukture implementacije projekta i komunikaciju sa zainteresiranim stranama. Druga inicijativa tehničke saradnje podržat će EPBiH u radu s vlastima na uvođenju novih obrazovnih standarda u oblasti obnovljivih izvora energije, fokusiranih na pravednu tranziciju u kontekstu izazova upravljanja radnom snagom povezanih s dekarbonizacijom.
Tehničku podršku za pripremu i implementaciju projekata, kao i savjetodavnu podršku, Austrija pruža preko Austrijskog fonda za općinsku infrastrukturu i Austrijskog partnerstva s velikim utjecajem na klimatske mjere. Dodatna sredstva za tehničku podršku obezbjeđuje Specijalni dioničarski fond EBRD-a.
Ovakvi projekti i povezana tehnička podrška ključni su za dekarbonizaciju Bosne i Hercegovine, pri čemu je cilj zemlje 43,6 posto udjela obnovljive energije do 2030. godine.
EBRD je do danas uložio više od 3,2 milijarde eura u 233 projekta u Bosni i Hercegovini. Strateški prioriteti Banke u zemlji su promocija zelene ekonomije, podrška razvoju privatnog sektora i podsticanje regionalne integracije.
(TIP/Izvor: Biznisinfo.ba)
Lugavic se mora ograditi od SDP gluposti, recimo izjave Igora Stojanovica i istovremenog pruzanja podrske HDZ I SNSD.