U septembru ročište po tužbi sutkinje Miletić protiv BiH, potražuje više od 200.000 KM
Pripremno ročište po tužbi penzionisane sutkinje Azre Miletić protiv Bosne i Hercegovine, od koje zahtijeva više od 200 hiljada maraka radi naknade materijalne i nematerijalne štete zbog procesa koji se vodio protiv nje, zakazano je za 18. septembar, potvrđeno je iz Suda BiH za Detektor.
Penzionisana sutkinja Državnog suda Azra Miletić je, kako je ranije pisao Detektor, tužila BiH za naknadu materijalne i nematerijalne štete zbog krivičnog postupka koji je protiv nje vođen od januara 2016. do kraja 2021. godine, a njen odštetni zahtjev je veći od 200.000 KM.
Miletić je tada za Detektor rekla da je zahtjev za odštetu uputila zbog lišenja slobode i pritvora, povrede časti i ugleda, te pretrpljenih duševnih bolova “kojih se nikada neće riješiti”.
– Ja sam sedam godina bila pod suspenzijom. Istina, ja sam za to vrijeme primala puni lični dohodak. Toliko je bilo bitno da se meni uništi karijera. Neka država plaća sedam godina radnika koji ni olovkom ne ubode. To je postupak koji nije smio nikada da se vodi pred Sudom BiH jer sam ja bila sudija toga suda. Time se povređuje pravo na nepristrasan i objektivan sud koji moram imati kao osumnjičena i optužena – kazala je Miletić ranije.
Kantonalni sud u Sarajevu krajem 2021. godine pravosnažno ju je oslobodio odgovornosti za primanje dara i kršenje zakona od sudije. Prvostepenom presudom sarajevskog Općinskog suda od 21. januara 2021. godine, Miletić je oslobođena optužbi da je tokom 2014. i 2015. primila obećanje dara te 5.000 eura, kako bi u jednom predmetu u kojem je postupala kao sutkinja Apelacionog odjeljenja Suda BiH bila donesena povoljnija presuda.
Pored toga, nije dokazano da je Miletić kršila Zakon o krivičnom postupku postupajući kao sutkinja Apelacionog odjeljenja.
Postupak protiv nje je prvo vođen u Državnom sudu. Apelaciono vijeće Suda BiH je u aprilu 2018. otpremilo rješenje kojim se ukida prvostepena presuda ovog suda, po kojoj je Miletić bila osuđena na dvije i po godine zatvora, te je daljnje vođenje postupka preneseno tada na sarajevski Općinski sud.
(TIP/Izvor: Fena/Foto: BIRN)
Omere, a da vidiš sa djedom zašto je privatizovao to preduzeće...pa da onda držiš lekcije