Staša Stanković: Mlada naučnica sa Cambridgea razvija inovativne terapije za neplodnost i reproduktivne bolesti kod žena
Njen naučni tim radi na otkrivanju terapija nove generacije za reproduktivne bolesti i neplodnost kod žena.
Staša Stanković, doktorica reproduktivne genomike na Univerzitetu u Cambridgeu i osnivačica startup kompanije OvartiX, svojim revolucionarnim radom transformiše svijet ženskog zdravlja.
Njeno istraživanje fokusirano je na razumijevanje genetike reproduktivnog starenja, plodnosti i menopauze, kao i njihovog uticaja na bolesti kod žena, uključujući osteoporozu i tumore.
Osim razvitka inovativnih terapija, u saradnji sa Cambridge univerzitetom, Staša radi na razvitku genetskog testa koji će moći da predvidi ulazak u menopauzu i tako omogući ženama da planiraju majčinstvo – o svom radu Staša će govoriti na Forbes Power Women’s Summit-u.
Prva Forbes Adria regionalna konferencija koja će se održati 4. septembra u Beogradu, okupit će istaknute žene iz područja biznisa, lifestylea, zdravlja i ljepote kako bi podijelile svoja iskustva i zajedničkim snagama radile na osnaživanju položaja žena u društvu. Jedna od njih je upravo i dr. Staša Stanković, rođena Beograđanka, koja se školovala na Oxfordu i Cambridgeu, gde je i postala doktor nauka na polju reproduktivne genomske medicine.
Tim naučnika na Cambrideu prvi je dokazao da je manipulacijom gena, uz pomoć najnaprednijih genetičkih metoda, moguće produžiti reproduktivni vijek, odložiti menopauzu i poboljšati plodnost kod žena. Ova revolucionarna otkrića kompanija OvartiX, predvođena Stašom i njenim saradnicima, sada se koristi za razvitak terapija nove generacije za reproduktivne bolesti.
Njena izuzetna posvećenost inovacijama u zdravlju žena donela joj je brojne nagrade, uključujući „McKinsey & Company Next Generation Women Leader“ i nagradu za najboljeg mladog istraživača ispod 40 godina od Međunarodnog društva za menopauzu.
Staša je prepoznata kao jedna od deset najboljih mladih naučnika u biomedicinskom sektoru u Velikoj Britaniji od strane Vlade Velike Britanije i uvrštena je među 11 naučnika sa najvećim uticajem na inovacije u oblasti menopauze i ženskog zdravlja prema Forbes-u.
Njen rad i doprinos medicinskoj nauci ne samo da otvaraju nove horizonte za razumijevanje ženskog zdravlja, već i postavljaju temelje za buduće generacije naučnika i ljekara.
(TIP/Izvor: Forbes BiH)
Privrednici,(privatnici) hoće da se obogate preko noći sa leđa radnika ,hoće subvencije od države ,a varaju tu istu državu isplaćujuci…