Na Sajmu šljive u Gradačcu od 28. do 31. augusta oko 300 izlagača iz šest zemalja
Na tradicionalnom 51. međunarodnom sajmu poljoprivrede i prehrambene industrije – Sajam šljive u Gradačcu od 28. do 31. augusta ove godine očekuje se oko 300 izlagača iz šest zemalja, prvenstveno iz BiH, zatim Srbije, Hrvatske, Crne Gore, Njemačke i Turske – istaknuto je danas na konferenciji za novinare u Vanjskotrgovinskoj komori BiH.
Organizatori i partneri sajma govorili su o privrednim, ekonomskim i turističkim potencijalima te najstarije, specijalizirane sajamske manifestacije. Organizator Sajma je je Turistička zajednica grada Gradačca, a pokrovitelj Grad Gradačac. Vlada Federacije BiH je neizostavan partner u organizaciji sajma pod pokroviteljstvom federalnih ministarstava poljoprivrede, vodoprivrede i šumarstva, te razvoja, poduzetništva i obrta.
Dopremijer Vlade FBiH i ministar razvoja, poduzetništva i obrta FBiH Vojin Mijatović je naglasio kontinuitet saradnje između Gradačca, kao jednog od najbitnijih privrednih centara u Federaciji BiH i Vlade FBiH.
– I prošle godine smo podržali organizaciju nečega što je definitivno jedna od očuvanih tradicija kada su u pitanju sajamske manifestacije u FBiH i čitavoj BiH. Ove godine također u još većem iznosu, još većoj podršci nego što je bila prethodne godine – rekao je Mijatović.
Naveo je da ga raduje saradnja komore, grada, organizatora i da je to nešto na čemu insistiraju, te da sve to treba doprinijeti boljem poslovnom ambijentu. Izvoz koji ostvaruje Gradačac količinski i vrijednosno, kako je dodao, nešto je što je na ponos čitavoj Federaciji BiH i državi BiH.
– Upravo zato nastavljamo ove godine sa 400.000, tačnije sa 395.000 KM podrške resornog ministarstva za dalju izgradnju poslovne zone, 50.000 KM za podršku Sajmu šljive, a zasad je planirano i više od milion KM direktne podrške privrednicima, tačnije firmama u Gradačcu koje se aplicirale na sistem subvencioniranja koji je ove godine istorijski kada je u pitanju budžet Federacije. Napomenuću, 26,2 miliona KM ove godine ide direktno firmama širom Federacije – rekao je Mijatović.
Ministar poljoprivrede, vodoprivrede i šumarstva FBiH Kemal Hrnjić je rekao da je primjetan trend povećanja proizvodnje voća u Federaciji BiH i da samim tim ministarstvo više i ulaže novaca u tu proizvodnju. Naveo je da su 2021. uložili nešto više od milion maraka, a prošle godine tri puta više.
– Sretni smo zbog tog trenda, međutim Ministarstvo nije zadovoljno količinom proizvedene šljive u FBiH jer smatramo da imamo mnogo više kapaciteta nego što to sada radimo. Navedene su impresivne brojke oko izvoza, ali mi dosta toga i uvozimo i stoga želimo podići ovu proizvodnju na puno viši nivo nego što je to danas – rekao je Hrnjić.
Napomenuo je da je moguće unaprijediti i preradu voća i da je u tom smislu u Razvojnoj banci opredijeljena jedna kreditna liniju, te da postoje firme koje su iskazale svoj interes da idu ka finalizaciji proizvodnje voća.
Sporazum o saradnji i partnerstvu u organizaciji Međunarodnog sajma poljoprivrede i prehrambene industrije – Sajam šljive u Gradačcu ovom prilikom potpisali su potpredsjednik VTK BiH Ahmet Egrlić i gradonačelnik Grada Gradačca Edis Dervišagić.
Ova poslovna manifestacija, kako je rekao Egrlić, značajna je ne samo za Gradačac, regiju sjeverne Bosne, nego za čitavu BiH i ima za cilj podizanje i svijesti o potrebi razvoja agroindustrijskog sektora, ali i da se ukaže na neke činjenice i potrebe koje taj sektor ima u BiH.
– Ovih dana je u toku berba šljiva, berba sezonskog voća i povrća i imamo ogromne probleme na granicama, imamo gužve, imamo otežan ulazak u Evropsku uniju zbog nedostatka graničnih prelaza koji imaju sve inspekcijske službe, takozvane BIP-ove, odnosno granične prelaze koje imaju te statuse i potrebu daljeg angažmana na iznalaženju rješenja da Hrvatska, odnosno EU uvede dodatne grančne prelaze. Također je jako važno da se usklade radna vremena inspekcijskih službi na obje strane granice kako ne bi došlo do zastoja jer je izvoz voća i povrća izuzetno osjetljiv – naveo je Egrlić dodajući da postoje obećanja da će se takve stvari rješavati ubrzano, ali da zasad nisu vidjeli ozbiljnije pomake.
Gradonačelnik Grada Gradačca Edis Dervišagić je rekao da već uveliko traju pripreme za ovogodišnji Sajam šljive.
– Grad Gradačac je partner Sajma šljive koji nije samo sajamska manifestacija već na određen način praznik Gradačca kada ugostimo brojne delegacije i goste. To je zaista gradska svečanost i zahvalan sam i svim svojim sugrađanima što na taj način doživljavaju ovu sajamsku manifestaciju – rekao je Dervišagić.
Voditelj Turističkog ureda Turističke zajednice grada Gradačca Amir Pašalić je naveo da je površina na kojoj će se predstaviti izlagači oko pet hiljada metara kvadratnih. Sajamski prostor i izlagači će biti podijeljeni u tri sekcije – poljoprivredna proizvodnja, prehrambeno-prerađivačka industrija, mehanizacija, odnodno poljoprivredna oprema. Ove godine, kako je dodao, uz bogat kulturno zabavni program ponovo će imati podsajamsku manifestaciju, a radi se o međunarodnoj manifestaciji posvećenoj pčelarstvu.
Poljoprivredno-prehrambeni fakultet Univerziteta u Sarajevu, kako je rekao dekan Muhamed Brka, godinama sa stručne strane prati ovaj sajam. Ove godine će u fokusu biti četiri teme koje trebaju doprinijeti pozitivnim promjenama u voćarskoj proizvodnji, a obuhvatit će izazove koje donose klimatske promjene, korištenje modernih tehnologija, zaštitna sredstva i drugo.
(TIP/Izvor: Fena)
Pa to su trzisne cijene. Nema zidanja marze.