Vijeće ministara usvojilo strategiju za borbu protiv korupcije
Vijeće ministara BiH, na prijedlog Agencije za prevenciju korupcije i koordinaciju borbe protiv korupcije, donijelo je Odluku o usvajanju Strategije za borbu protiv korupcije 2024.-2028. i Akcijskog plana za provedbu Strategije.
Donošenje Strategije i Akcijskog plana usklađeno je s 14 ključnih prioriteta koje Bosna i Hercegovina treba ispuniti za članstvo u Europskoj uniji. Pristupanje EU-u strateški je prioritet BiH, a borba protiv korupcije jedan je od ključnih izazova vladavine prava, kao i samoodrživog ekonomskog razvoja i kvalitete življenja svakog građanina u BiH.
Strategija i Akcijski plan, u čijoj izradi su sudjelovali predstavnici svih razina vlasti u BiH, međunarodnih organizacija i organizacija civilnog društva, odražavaju bezuvjetnu opredijeljenost za borbu protiv korupcije i stvaranje sistemskih rješenja za učinkovito suzbijanje korupcije.
Strategija i Akcijski plan se sastoje od pet međusobno povezanih komponenti: općih principa, vizije, strateških ciljeva i programa, te odgovarajućih aktivnosti koje trebaju doprinijeti ostvarenju vizije i postavljenih ciljeva.
Opći cilj Strategije je ustanoviti prioritete na planu prevencije korupcije i borbe protiv korupcije, principe i mehanizme zajedničkoga djelovanja svih institucija u BiH, kao i svih dijelova društva na tom polju, te stvoriti, odnosno unaprijediti pretpostavke za smanjenje stvarne i percipirane razine korupcije i afirmirati pozitivne društvene vrijednosti poput integriteta, odgovornosti i transparentnosti.
Tri glavna strateška cilja su: ojačati sustav prevencije i koordinacijskih mehanizama; jačanje mehanizama otkrivanja i dokazivanja koruptivnih kaznenih djela i procesuiranja počinilaca; te jačanje međuinstitucionalne, regionalne i međunarodne suradnje.
–PROVOĐENJE ZAKONA O SPREČAVANJU PRANJA NOVCA I FINANCIRANJA TERORIZMA-
Vijeće ministara BiH, na prijedlog Ministarstva sigurnosti, donijelo je Odluku o imenovanju Radne skupine za izradu Prijedloga pravilnika o provođenju Zakona o sprečavanju pranja novca i financiranja terorističkih aktivnosti.
Rok za izradu ovog pravilnika je tri mjeseca od dana donošenja Odluke, nakon čega će biti dostavljen Vijeću ministara BiH na usvajanje.
U Radnu skupinu imenovani su predstavnici Ministarstva sigurnosti BiH, Državne agencija za istrage i zaštitu – Financijsko-obavještajnog odjela, agencija za bankarstvo Federacije BiH i Republike Srpske, entitetskih ministarstava financija te unutarnjih poslova, kao i Policije i Odjela za financije Brčko distrikta BiH.
Usvajanje ovog pravilnika jedna je od obveza u procesu evaluacije Moneyval komiteta Vijeća Europe u 5. krugu uzajamnog ocjenjivanja Bosne i Hercegovine.
-POVEĆAN PRILIV MIGRANATA U PRIVREMENIM PRIHVATNIM CENTRIMA-
Vijeće ministara Bosne i Hercegovine usvojilo je Informaciju Ministarstva sigurnosti o povećanom prilivu migranata i pogoršanju sigurnosne situacije u privremenim prihvatnim centrima.
U Informaciji se navodi da su u četiri privremena prihvatna centra u BiH, ukupnog kapaciteta 4.592 mjesta, tijekom 2023. godine prosječno boravila 1.504 migranta, dok su u prva dva mjeseca 2024. godine u ovim centrima u prosjeku boravile 2.603 osobe. Od kraja 2023. godine u svim privremenih prihvatnim centrima došlo je do pogoršanja sigurnosne situacije, izvršena su mnogobrojna kaznena djela, uključujući i dva ubojstva migranata.
Ljudski resursi Direkcije za koordinaciju policijskih tijela BiH koji su angažirani na osiguranju ovih centara izuzetno su ograničeni, te zadovoljavaju samo četvrtinu stvarnih potreba, a policijski službenici izloženi su svakodnevnom riziku i opasnostima, navodi Ministarstvo sigurnosti u Informaciji i predlaže proširenje postojećih kapaciteta privremenih prihvatnih centara, kao i aktivnosti na njihovom adekvatnom osiguranju.
Vijeće ministara BiH zadužilo je Ministarstvo sigurnosti – Službu za poslove sa strancima da izvrši analizu postojećeg stanja i dostavi informaciju u kojoj se predlaže broj dodatnih mjesta u privremenim prihvatnim centrima za smještaj migranata na području Unsko-sanskog kantona, kako bi se izbjeglo pogoršanje sigurnosne situacije u slučaju iznenadnog povećanog priljeva migranata.
Također, Ministarstvo je zaduženo da sagleda mogućnosti angažmana privatnih zaštitarskih agencija koje bi, u suradnji s lokalnim ministarstvima unutarnjih poslova i uz financijsku potporu međunarodnih partnera, značajno unaprijedile ukupnu sigurnost na područjima gdje postoje privremeni prihvatni centri u Bosni i Hercegovini.
O privedenim aktivnostima Ministarstvo će informirati Vijeće ministara BiH u roku od 30 dana.
-USVOJENO IZVJEŠĆE O IZVRŠENJU PRORAČUNA ZA PRVI KVARTAL 2024.-
Vijeće ministara usvojilo je Izvješće o izvršenju Proračuna institucija Bosne i Hercegovine i međunarodnih obveza BiH za razdoblje od I. do III. 2024. godine, koje će Ministarstvo financija i trezora objaviti na web-stranici.
Ukupno ostvareni prihodi, financiranje i primici na raspolaganju institucijama Bosne i Hercegovine u prvom kvartalu 2024. godine iznosili su 327.138.627 KM ili 102 % u odnosu na 1/4 planiranih prihoda, financiranja i primitaka u proračunu za 2023. godinu.
Ukupni rashodi i izdaci proračuna institucija BiH u prvom kvartalu ove godine iznosili su 279.446.223 ili 87 % u odnosu na 1/4 sredstava proračuna za 2023. godinu, bez namjenskih sredstava, odnosno 46 % u odnosu na korigirani proračun, koji uključuje dodatna namjenska sredstva. Ukupni rashodi i izdaci u prvom kvartalu 2024. godine veći su za 37,5 milijuna KM ili 15% u odnosu na isto razdoblje prethodne godine zbog povećanja brutoplaća i naknada zaposlenih u institucijama BiH i većeg izvršenja tekućih grantova i transfera.
Sve dospjele obveze po osnovi vanjskog državnog duga izmirene su pravodobno u ukupnom iznosu od 359.742.566,88 KM, od čega se na otplatu glavnice odnosi 284.129.966,39 KM, a na otplatu kamate, servisnih i drugih troškova 75.612.600,49 KM.
Današnja sjednica je bila produktivna, te je usvojena i većina izvještaja o radu institucija.
(TIP/Foto: Fena/Hazim Aljović)
KAko ti nije jasno? PA moze kada politika uzima novac i određuje sve.