Stotinu godina gračaničke biblioteke: Mjesto njegovanja kulture i druženja
Osnovana prije tačno stotinu godina, Opća biblioteka u Gračanici slovi za ustanovu u kojoj su nastajali i razvijali se lokalna radiostanica, kino, razne muzičke i druge sekcije. Obilježavajući stoljeće postojanja, bila je i ostala mjesto njegovanja kulture, druženja mladih, ali i onih starijih. Ni u informatičkoj eri biblioteka u Gračanici nije izgubila na značaju. Naprotiv.
Posebno je važna činjenica da biblioteka u Gračanici nikada nije prestala biti, kako to ovdje vole reći, dnevna soba lokalne zajednice.
„Naši sugrađani svih dobnih skupina mogu doći u biblioteku. Imaju ideju za neki projekat – naravno, dobro ste nam došli“, poručuje Senada Letić, rukovodilac JU Narodna biblioteka Mustafa Kamarić u Gračanici.
„Dolazimo u bibloteku ne samo da podižemo knjige i zbog školskih obaveza nego da bismo se i družili. Na ljetnim i zimskim raspustima često organizujemo radionice na kojima sudjeluju mlađa djeca“, ističe Adna Osmanhodžić, članica Kluba mladih knjižničara.
Mladi ovdje kreiraju brojne projekte. Jedan od njih je i onaj realiziran putem Omladinske banke.
„U okviru tog projekta je nabavljen računar koji oni mogu koristiti kada dođu u biblioteku, a uz njihovu pomoć smo malo obogatili i knjižni fond Kutka za mlade“, dodaje Letić.
Biblioteka danas u dva odjeljenja okuplja više od 400 isključivo aktivnih članova. Među njima su i ovdašnji srednjoškolci koji i u vremenu informatike vjeruju u posebnost izravnog kontakta s knjigom.
„Oboje ima svoje povlastice, ali definitivno je uzeti knjigu u ruke, čitati je, pomirisati – to ima svoj šarm“, ističe Ajdin Karić, učenik generacije i član Školske biblioteke Gimnazije u Gračanici.
„Tijesno sarađujemo s Gradskom bibliotekom. Svu literaturu koju naša škola ne posjeduje, a posjeduje Gradska biblioteka, međusobno se nadopunjujemo – posuđujemo jedni drugima“, kaže Rasema Spahić, biblotekarka u Školskoj biblioteci Gimanzije Mustafa Kamarić u Gračanici.
Biblioteka danas egzistira u sastavu Bosanskog kulturnog centra.
„U potpunosti smo renovirali sve prostorije u okviru naše biblioteke tako da ovu stogodišnjicu postojanja ponosno dočekujemo“, ističe Nedžad Peljto, direktor Bosanskog kulturnog centra u Gračanici.
Uz projekte za građane, ovdje su organizirali i Mini sajam knjige, a u toku je implementacija projekta COBIS u čemu, uz Gradsku upravu, imaju i podršku Fondacije za bibliotečku djelatnost.
(TIP/Izvor: federalna.ba/Autor: Muhamed Čabrić)
Pardon, privatne kompanije i njihovi vlasnici prdnjace u stednji. Stanovnistvo neeee. Stanovnistvo je siromasno, ako niste znali moja draga gospodo.