Atletičari i atletičarke BiH bez osvojene medalje okončali nastup na Balkanijadi u Izmiru

Bosanskohercegovački takmičari nisu osvojili nijednu medalju na 77. seniorskom prvenstvu Balkana u atletici, koje je proteklog vikenda održano u turskom Izmiru.

Za takmičenje je bilo prijavljeno 430 atletičara i atletičarki iz 21 zemlje, među kojima 14 iz BiH.

Bacač kugle Mesud Pezer nije nastupio u Izmiru, dok je srednjeprugaš Amel Tuka nastupio samo u štafeti 4×400 metara, dok su BiH u trci na 800 metara predstavljali Abedin Mujezinović i Jovan Rosić. Mujezinović je bio osmi, a Rosić 10.

Prvog dana najbolji plasman imao je Uroš Gutić, ali su u trci na 5.000 metara i nastupila samo četiri takmičara, a on je s vremenom 14.56.82 bio posljednji.

Pobjednik je bio Austrijanac Sebastian Frey s vremenom 13.35.95. U trci na 800 metara za žene Jelena Gajić bila je deveta s vremenom 2:05.15, dok je pobjedničko vrijeme Olhe Ljakhove iz Ukrajine iznosilo 2:01.11.

Deveti je bio i u skoku uvis Marko Šuković, s preskočenih 190 cm, koji je ujedno bio i posljednji, a pobjednik Vladislav Lavski iz Ukrajine preskočio je 223 cm.

U bacanju kugle mladi Nermin Štitkovac bacio je samo 17.73 metra te zauzeo 9. mjesto, a pobjednik Andrei Rares Krstača iz Rumunije najduže je bacio kuglu na dužinu od 20.25 m.

Bakir Musić je s vremenom 10.93 bio 15., a Edhem Vikalo s 11.10 tek 18. u trci na 100 metara, u kojoj je Grk Vasileios Myrianthopooulos pobijedio s 10.30 sekundi. U trci na 400 metara Jovan Rosić je s 49.76 sekundi bio 15., dok je prvak Rok Ferlan iz Slovenije ostvario vrijeme 45.69.

U trci na 400 metara s preponama Maša Garić bila je 16., s vremenom 1.00.58, dok je pobjedničko vrijeme Austrijanke Lene Pressler bilo 57.39 sekundi.

Jučer, drugog dana takmičenja, sprinterka Maša Garić je u trci na 100 metara s preponama bila posljednja, s vremenom 14.27, dok je pobjedničko vrijeme Natalie Christofi s Kipra iznosilo 13.13 sekundi.

Bakir Musić je drugog dana u trci na 200 metara, s vremenom 22.32, bio 16., dok je pobjednik Ramil Guliyev iz Turske trčao 21.06 sekindi.

Abedin Mujezinović je u trci na 800 metara bio osmi, s vremenom 1:50.26, dok je Jovan Rosić s 1:51.02 bio 10. U konkurenciji 18 takmičara, pobijedio je Hrvat Marino Bloudek s 1:48.35.

Uroš Gutić je drugog dana trčao i je na 3.000 metara te s 8:26.18 bio pretposljednji, sedmi. Austrijanac Sebastian Frey ostvario je pobjedničko vrijeme 7:52.14 minuta.

Mahir Kurtalić je u trci na 110 metara s preponama s vremenom 15.09 bio 12., posljednji, a pobjednik Enzo Diessl iz Austrije ovu je dionicu istrčao za 13.48 sekundi.

U skoku s motkom Arian Milicija preskočio je visinu od 4.80 metara te je s Bugarinom Evgeni Enevom podijelio sedmu poziciju, dok je s 5.30 metara pobijedio Ukrajinac Ilia Kravchenko.

Voislav Grubiša je u bacanju diska bio peti s dužinom 57.12 m, dok je pobjednik Alin Alexsandru Fifirica iz Rumunije bacio 61.90 metara.

U trci štafeta 4×400 metara, bh. štafeta u sastavu: Edhem Vikalo, Amel Tuka, Jovan Rosić i Bakir Musić ostvarila je vrijeme 3:20.82 te zauzela posljednje, šesto mjesto. Pobijedila je štafeta Ukrajine s vremenom 3:07.16.

(TIP/Izvor: Fena/Foto: Arhiva/Vehid Begunić)