Macron najavio zakon koji dozvoljava pomoć pri patnji na kraju života, pod strogim uslovima
Francuski predsjednik Emmanuel Macron danas je najavio donošenje novog zakona kojim bi se legalizovala “pomoć pri patnji prilikom umiranja” tako što bi se dozvolilo odraslim pacijentima u terminalnoj fazi bolesti da dobiju smrtonosne lijekove. Najava dolazi nakon prošlogodišnjeg izvještaja koji je pokazao da većina francuskih građana podržava legalizaciju ljudske eutanazije.
U intervju, objavljenom danas u francuskim novinama La Kroa i Liberasion, predsjednik Macron je rekao da će zakon ograničiti da samo odrasli koji pate od neizlječive bolesti i za koje se očekuje da će umrijeti “u kratkom ili srednjem roku” i koji pate od “neizdrživog” fizičkog ili psihičkog bola moći da prime smrtonosnu dozu lijekova.
Samo osobama starijim od 18 godina i koje mogu samostalno da donose odluke biće dozvoljeno da budu podvrgnuti proceduri, što znači da oni sa teškim psihijatrijskim stanjima i neurodegenerativnim poremećajima kao što je Alchajmerova bolest neće biti kvalifikovani.
Kako se navodi, pacijenti će moći da prime lijekove i u svojoj kući, u staračkom domu ili u zdravstvenoj ustanovi.
Ukoliko njihovo fizičko stanje ne dozvoljava da samostalno uzmu smrtonosne lijekove, pacijentima će biti dozvoljeno da dobiju pomoć nekoga po svom izboru ili od ljekara ili medicinske sestre.
Macron je kazao da će se novi zakon “zvati pomoć u umiranju, zato što to zvuči jednostavnije i humanije” nego da se koriste termini kao što je eutanazija ili “medicinski potpomognuto samoubistvo.”
Francuski lider nije saopštio kada će novi zakon biti donesen, naglasivši da će prvo morati da prođe višemjesečni zakonodavni proces koji će početi u maju. U Francuskoj je 2016. godine donesen zakon koji dozvoljava ljekarima da pacijente koji su terminalno bolesni stalno drže pod teškim sedativima, ali ne spominje eutanaziju.
Do sada je određeni broj pacijena koji su željeli da zbog bolova prekinu svoje živote putovao u druge zemlje da bi im se ispunila želja. Eutanazija ljudi je dozvoljena u Švicarskoj, Portugalu, kao i u Holandiji, Belgiji, Luksemburgu i Španiji pod određenim uslovima.
(TIP/Izvor: Beta/Foto: Fena/Arhiva)
chetniucka trojka.