Tuzla: Promovisana edicija “Historija Bosne i Hercegovine“, epohalno djelo na kojem je radilo 47 doktora nauka
Odsjek za historiju Filozofskog fakulteta Univeziteta u Tuzli, u saradnji sa Institutom za historiju Univerziteta u Sarajevu, a u povodu Dana nezavisnosti BiH, organizovao je u četvrtak promociju nedavno objavljenog višetomnog dijela Historija Bosne i Hercegovine.
Edicija je generacijski projekat, kako ga autori nazivaju, a posebna vrijednost djela je svakako to što su ga pisali domaći autori, odnosno 47 doktora nauka, devet urednika, a stručno mišljenje na rukopis dalo je 11 recenzenata.
Edicija predstavlja prvu institucionalnu historiografsku sintezu u postdejtonskoj Bosni i Hercegovini i uključuje sva saznanja o historiji BiH od prahistorije do recentne prošlosti do Dejtonskog sporazuma.
Organizatori promocije bili su Odsjek za historiju (Tuzla) i Institut za historiju (Sarajevo).
O ediciji je govorilo osam promotora: profesori sa Odsjeka za historiju Filozofskog fakulteta u Tuzli (prof. dr. Adnan Jahić, prof. dr. Mersiha Imamović, prof. dr. Izet Šabotić) i Odsjeka za arheologiju Filozofskog fakulteta Sarajevu (prof. dr. Adnan Busuladžić), te naučni saradnici sa Instituta za historiju (doc. dr. Nedim Rabić, dr. Aida Ličina Ramić i dr. Enes Omerović).
Prisutnima su se također obratili dekanica Filozofskog fakulteta u Tuzli prof. dr. Nihada Delibegović Džanić, voditeljica Odsjeka za historiju prof. dr. Mersiha Imamović i prof. dr. Adnan Jahić kao jedan od urednika, dok je moderator programa bila doc. dr. Amela Delić Aščić.
Program obilježavanja Dana nezavisnosti su intoniranjem državne himne i prigodnim kompozicijama obogatili učenici Srednje muzičke škole “Čestmir Mirko Dušek” Tuzla na čelu sa profesoricom Jasminom Kasumović, MA.
(TIP)
sami sebe proglasili intelektualcima, pa drugima sole pamet da su iznad svih, to su obična vango