TK: Vršnjačko nasilje; Kolika je odgovornost roditelja i društva?
Dok se godinama vode borbe i prepucavanja oko vlasti, dolaskom novih vlada smjenjuju i direktori škola, na najvažnijem polju, zaštiti djece, sistem je zakazao. Međutim, koliku odgovornost u svemu snose društvo i roditelji?
Nedavni slučaj u Srednjoj mašinskoj školi u Tuzli još je misterija. Učenik se sa povredama javio ljekaru, što je za BHRT potvrđeno i iz Uprave policije.
“Upravi policije je prijavljeno od strane Doma zdravlja Tuzla, da se u navedenu instituciju zbog povreda javio malodobni učenik Srednje mašinske škole u Tuzli. S tim u vezi, policijski službenici poduzimaju mjere i radnje iz svoje nadležnosti u cilju utvrđivanja uzroka povređivanja učenika kao i svih okolnosti vezano za navedeno”, navedeno je.
Navode i da će više informacija o ovom događaju biti poznato nakon što se završe navedene aktivnosti. Kontaktirali smo školu i dobili kratak odgovor, u kojem se navodi da mediji nisu imali tačne informacije, te nas obavještavaju: “Škola je došla do potpunih i tačnih saznanja o događaju od protekle sedmice i u skladu s tim poduzima odgovarajuće mjere.”
Tačne informacije i dalje nisu prezentirane i javnost ostaje uskraćena za odgovore. Zašto? Dok o zakazivanju sistema svjedočimo svakodnevno, postavlja se pitanje i šta je sa porodicom, društvom? Koliko mogu uticati na prevenciju vršnjačkog nasilja? Radionice “Ženske vizije” sa djecom ukazuju na brojne nedostatke.
“Djeca se žale da niko nema za njih vremena. Roditelji nemaju vremena jer se bore za goli opstanak, u školi više pedagozi nemaju vremena za njih, jer su pedagozi postali zamjenici direktora, bave se administracijom, nastavnici su takođe opterećeni tim nekim protokolarnim, administrativnim poslovima˝, istakla je predsjednica Udruženja “Ženska vizija”, Tuzla, Amela Hajvaz.
Zbog nedostatka pažnje, djeca odgovore traže na internetu, na kojem je dostupan sadržaj koji može izazvati nasilničko ponašanje, ovisnost, ostaviti nesagledive posljedice, upozoravaju stručnjaci. Tu je i sve češće zapostavljanje obaveza.
“Blago je reći da sam šokirana saznanjem da djeca sad čak nemaju ni obavezu da zapamte šta im je za zadaću, jer postoje viber grupe u kojima mame prate šta je djeci za zadaću. Djeca apsolutno nemaju nikakve odgovornosti. Roditelji stvaraju jednu ovisničku strukturu˝, izjavila je psihoterapeutkinja, Vahida Djedović.
“Vi ne biste vjerovali koliko srednjoškolaca bude u situaciji kada ima suicidalne misli. To je alarm koji zvoni svima nama žestoko nad glavom˝, izjavila je Hajvaz.
Djedović rješenje vidi u promjeni obrazovnog sistema, prije svega, uvođenje izučavanja o emocijama.
Stručnjaci apeluju na roditelje, staratelje, nastavno osoblje, predstavnike svih relevantnih institucija – reagujte na vrijeme, jer odgovornost je na svima!
(TIP/Izvor: bhrt.ba/Autorica: Mirela Zonić/Foto: Ilustracija)
Omere, a da vidiš sa djedom zašto je privatizovao to preduzeće...pa da onda držiš lekcije