Odgovor Vlade TK na arbitražnu tužbu Pramoda Mitala i drugih
Na održanoj sjednici u utorak Vlada Tuzlanskog kantona je prihvatila tekst odgovora Vlade Tuzlanskog kantona na dio navoda iz arbitražne tužbe Pramoda Mitala i drugih, protiv Bosne i Hercegovine. Tužba se u osnovi, neutemeljeno i bez validne argumentacije, poziva da je Bosna i Hercegovina prekršila, odnosno povrijedila obaveze iz Sporazuma između Bosne i Hercegovine i Republike Indije o unapređenju i zaštiti investicija.
Kako se u Zaključku samog odgovora navodi, od strane države Bosne i Hercegovine ne postoje kršenja, niti povrede Sporazuma između Bosne i Hercegovine i Republike Indije o unapređenju i zaštiti investicija od 12. septembra 2006. godine. Bosna i Hercegovina i njeni državni organi nisu se ni na koji način uplitali u rad i poslovanje GIKIL-a i da su sva ulaganja evidentirana od strane nadležnog Ministarstva i kod Registarskog suda, kao i u knjizi udjela u Privrednom društvu GIKIL.
Također, navodi se da nisu dopušteni zahtjevi tužitelja da se obrate Arbitražnom tribunalu, budući da tužitelji tj. porodica Mittal nema aktivnu legitimaciju u skladu sa zaključenim Sporazumom između Bosne i Hercegovine i Republike Indije o unapređenju i zaštiti investicija od 12. septembra 2006. godine, a strani ulagač GSHL ima sjedište na Otoku Man (UK), a ne u Indiji, zbog čega Arbitražni tribunal nije nadležan za rješavanje ovog spora. Također se ističe da je Bosna i Hercegovina ravnopravno tretirala Privredno društvo GIKIL kao i sva druga privredna društva u skladu sa važećim Zakonima Bosne i Hercegovine, bez ikakve diskriminacije, kao i da je privredno društvo GIKIL poslovalo samostalno u skladu sa zakonima Bosne i Hercegovine i da je isto društvo čitavo vrijeme poslovalo sa velikim gubitkom, koji se i danas negativno odražava na poslovanje.
Povećana realizacija slane vode za više od 4 posto
Vlada Tuzlanskog kantona prihvatila je Informaciju o proizvodnji slane vode kao osnove za razvoj hemijske industrije Tuzlanskog kantona. U toku 2023. godine ostvarena je realizacija slane vode od 3.612.990 m3, što u odnosu na isti period 2022. godine predstavlja povećanje od 4,39 %, dok je to u odnosu na plan više za 134.166 m3 ili 3,86 %.
U ovom periodu u odnosu na planiranu količinu slane vode Sisecam Soda Lukavac d.o.o. Lukavac, kao najveći kupac je preuzela 51.880 m3 ili 1,76% više, Solana d.d. Tuzla je preuzela 85.520 m3 ili 16,36%, dok je JKP Pannonica d.o.o. Tuzla preuzela 5.606 m3 ili 44,41% manje od planiranih količina.
Neki od strateških ciljeva su povećati proizvodne kapacitete ali i izvršiti sanaciju bušotina u kojima je proizvodnja privremeno obustavljena iz tehničkih razloga. Također je planirano ulaganje u sistem za transport tehnološke slane vode s ciljem otklanjanja „uskih grla“ u transportu tehnološke vode čime će se unaprijediti i osigurati stabilna proizvodnja i pouzdanost sistema transporta i brže stvaranje neophodnih zaliha u rezervoarima.
(TIP)
Dobro da i Lukavac dahne ovih hiljadu radnika će lako naći poso.