Riječ je o drugom tenderskom postupku za nabavku linearnog akceleratora, u kojem je otvaranje ponuda prvobitno bilo zakazano 11. decembar, ali je prolongirano zbog žalbe firme Siemens Medicina iz Sarajeva, koju je odlukom od 28. decembra, uvažio Ured za za razmatranje žalbi BiH.
U žalbi je nevadeno da je UKC Tuzla u tenderu u tehničkim specifikacijama naveo da da brzina lamele iznosi minimalno 6 centimetra u sekundi, što pogoduje proizvođaču Elekta, a ide na štetu proizvođača Varian, čije uređeje na našem tržištu zastupa Siemens Medicine.
– Brzina lemale uslovljava brzinu provođenja teraspijskog ciklusa. Pošto mi imamo puno pacijenata, išli smo na više brzine zbog bržeg protoka, da bi terapija kraće trajala. Međutim, nakon žalbe korigirali smo specifikacije i pristali na niži protok i sada čekamo ponude – kaže za Faktor prof. dr. Denijal Tulumović, v. d. direktor UKC-a Tuzla.
Podsjećamo, prvi tender za nabavku linearnog akceleratora raspisan je u martu prošle godine, a obustavljen je 4. oktobra, da bi 23. oktobra bio raspisan novi.
Prvi tender oboren je, također, nakon žalbe firme Simens Medicina, a tada se radilo o veličini otvora CT simulatora za zračenje. Tada je u tenderu kao speciikacija stavljen otvor od 90 centimetara, a žalba je uvažena, jer veći broj svjetskih proizvođača ima otvore širine od 70 do 85 centimetara.
– Mi smo stavili najveći otvor da bi lakše mogle ući žene koje se zrače sa karcinomom dojke i krupniji pacijenti. Naime, prilikom zračenja žena potrebno je da je otvorena podpazušna jama što povećava potrebam promjer, ali smo na kraju i to korigirali, samo da bi sve što prije okončali – pojašnjava Tulumović detalje vezane za prvi tenedr.
Uređaj za zračenje oboljelih od malignih bolesti podrazumijeva četiri odvojene komponente CT simulastor, radioterapijski uređaj, fantom i integrirani server u koji se unose podaci o svakom pacijentu. Sve to čini jedan uređaj za radioterapiji. Radi se visokosofisticiranoj opremi, čija je ukupna cijena oko sedam i po miliona KM bez PDV-a.
Aparati za radioterapiju na UKC-u Tuzla, nisu u funkciji od 17. februara prošle godine, a pacijenti trenutno idu na liječenje idu u Zenicu i Mostar, dok se tek treba postići dogovor za nastavak liječenja pacijenata na Kliničkom centru Univerziteta u Sarajevu (KCUS).
Koliko će trajati agonija teških bolesnika s područja Tuzlanskog kantona, ali i onih koji gravitiraju UKC-u Tuzla iz sjeveroistočne Bosne, u ovom momentu niko ne može reći.
(TIP/Izvor: Faktor.ba/Autor: J.Bojić/Foto: Ilustracija)
Komentar
Rodila hin majka! Sve su, eto, korigovali, kako bi omogućili fer ponude. Aha, aha…
Komentari su zatvoreni.