Delegacija EU: Hitno pronaći rješenje za finansijsku situaciju u BHRT-u
Neodgovorno je da Bosna i Hercegovina bude jedina zemlja u Evropi koja nema Javni RTV servis. Pozivamo političke lidere da hitno pronađu rješenje za stabilno finansiranje javnih RTV servisa u BiH, saopćili su iz Delegacije Evropske unije u BiH.
“Osiguranje finansijske održivosti javnih RTV servisa u Bosni i Hercegovini (uključujući sva tri javna emitera – BHRT, RTVFBiH i RTRS) je dio 14 ključnih prioriteta iz Mišljenja Evropske komisije o zahtjevu Bosne i Hercegovine za članstvo u Evropskoj uniji. Međutim, nije ostvaren nikakav napredak u ispunjenju ovog prioriteta i trenutna situacija sa javnim emiterima u BiH, posebno kada je u pitanju BHRT, je izazovna”, naveli su iz Delegacije EU u BiH.
Posljednji Izvještaj Evropske komisije o BiH iz novembra 2023. godine naglašava da BHRT-u i dalje ozbiljno prijeti gašenje, nakon višegodišnjeg uskraćivanja stabilnog finansiranja usljed neprovođenja Zakona o javnom RTV sistemu iz 2003. godine i dugotrajnih sporova pred entitetskim sudovima oko pozamašnih dugovanja RTRS-a prema BHRT-u. Navedeno predstavlja ozbiljnu prijetnju finansijskoj nezavisnosti i održivosti javnog RTV sistema, a BiH je u riziku da postane jedina zemlja u Evropi bez javnog RTV servisa na državnom nivou, navodi se u odgovoru Delegacije EU BHRT-u.
EU u BiH je pozivala javne emitere da riješe svoje unutrašnje probleme, te ohrabrivala sve nadležne vlasti da brzo djeluju u nastojanju da se omogući primjena učinkovitog i provedivog modela finansiranja javnog RTV servisa, koji će biti u skladu sa Zakonom o javnom RTV servisu. Takav model bi trebao osigurati isplativ, nezavisan i pouzdan javni RTV sistem, koji radi u najboljem interesu građana koji ga plaćaju.
Kako bi pomogla BHRT-u u suočavanju sa izazovima sa kojima se ovaj emiter suočava, EU u BiH je nedavno finansirala izradu nezavisne finansijske procjene i analize kao temelja na kojem se mogu tražiti dalja rješenja.
Osim rješavanja pitanja finansiranja, potrebno je da nadležni u Bosni i Hercegovini dovedu do kraja ukupnu reformu javnog RTV sistema, koja će takođe obuhvatiti usklađivanje relevantnog entitetskog zakonodavstva o emitovanju sa zakonom na državnom nivou i osigurati političku neutralnost upravnih odbora, navodi se u saopćenju Delegacije Evropske unije u Bosni i Hercegovini.
(TIP/Izvor: Fena/Foto: Ilustracija)
Preduzete su “mjere i radnje”. Kakva li je razlika?