Postajemo li otporni na antibiotike – BiH po potrošnji u rangu sa Francuskom i Španijom
Sve je više osoba otpornih na antibiotike. Razlog je često pogrešna upotreba i bespotrebno propisivanje tih lijekova. Povodom Evropskog dana svijesti o antibioticima i Svjetske sedmice svjesnosti o antimikrobnim lijekovima Zavod za javno zdravstvo Federacije BiH zajedno sa Federalnim ministarstvom zdravstva i kanecelarijom Svjetske zdravstvene organizacije ukazuje na problem zloupotrebe antibiotika.
Građani Bosne i Hercegovine u posljednje vrijeme koriste antibiotike i više nego što je medicinski opravdano, što je u suvremenim zemljama, pogotovo na Zapadu, dovelo do antimikrobne rezistencije. Bosna i Hercegovina je po potrošnji antibiotika u rangu sa Francuskom i Španjolskom, koje imaju jako visoku antimikrobnu rezistenciju.
“Treba apelirati na liječnike, veterinare, farmaceute isto tako, jer se antibiotici u našoj zemlji, bar našoj županiji prodaju u ljekarnama najnormalnije bez recepta. A treba apelirati i na pacijente. Da ne uzimaju antibiotike za neku prehladu, kašalj, grlobolju. Da ih ne uzimaju na svoju ruku˝, izjavila je Marija Ostojić, voditeljica Odjela za humanu mikrobiologiju u ZZJFBiH.
Svjetska zdravstvena organizacija je kao jedan od ključnih prioriteta 21. stoljeća stavila borbu protiv antimikrobne rezistencije jer će ona biti jedan od vodećih uzroka bolesti oboljenja i smrti u ljudskoj populaciji u 21. stoljeću.
“Antimikrobna rezistencija i njena kontrola je vrlo kompleksan problem jer ne tiče se samo ljudskog zdravlja nego zdravlja životinja, okoliša, poljoprivredne proizvodnje, proizvodnje hrane. Zbog toga je veliki izazov svih sektora multisektorskih multidisciplinarnih kako bi se borili u pravom smjeru i postigli određenu kontrolu˝, kazao je Mirza Palo, predstavnik SZO u BiH.
S ciljem smanjenja upotrebe antibiotika, Zavod za javno zdravstvo FBiH je u ambulantama za nadzor zdravstvenog stanja u Sarajevu i Mostaru organizirao cijepljenje protiv gripe.
„Mi smo također distribuirali i za zdravstvene radnike cjepivo protiv gripe koje također doprinosi prije svega da sama bolest bude blaža, odnosno da se ne akvirira. Na taj način želimo smanjiti ukupnu koncentraciju, odnosno brojnost akutnih respiratornih infekcija˝, istakao je Siniša Skočibušić, ravnatelj Zavoda za javno zdravstvo FBiH.
Iako je korištenje antibiotika u stalnom porastu, građani ipak imaju podijeljeno mišljenje oko korištenja ove vrste lijekova. Antimikrobna rezistencija nije jedini problem zloupotrebe antibiotika. Nepravilno ili pretjerano korištenje antibiotika u većini slučajeva dovodi do ozbiljnih posljedica zbog čega je iznimno važno pratiti upute liječnika i ne koristiti ove lijekove na vlastitu ruku.
(TIP/Izvor: bhrt.ba/Autorica: Maria Ema Mijan/Foto: Ilustracija)
Treba bagru rastjerati i uvesti gradski prevoz trolejbuse da kruze gradom sa jeftinijim i cescim prevozom