Vlada TK-a utvrdila Nacrt zakona o oružju i municiji, donosi niz novina

Novi Nacrt zakona o oružju i municiji, koji je Vlada Tuzlanskog kantona već utvrdila, donosi brojne novine, ali i strože kazne za one koji ga ne budu poštivali. Zakon, dijelom potreban, dijelom izdejstvovan događajima u Lukavcu i Gradačcu, ali i zbog usklađivanja postojećeg Zakona s pravnom regulativom koju diktira Evropska unija. Nacrt zakona je već upućen u skupštinsku proceduru.

Zakon o oružju Bosne i Hercegovine, iako urađen 2010. godine, do danas nije usvojen. Tako je ova obaveza ostala kantonima u Federaciji, a Tuzlanski je i zbog nekoliko nesretnih događaja na ovom području, u ovoj godini, užurbano počeo donošenje novog Zakona o oružju i municiji koji će urediti ovu oblast.

„Na prvoj narednoj sjednici  Skupštine Tuzlanskog kantona, koja će biti krajem ovog mjeseca ili početkom decembra, nacrt Zakona će biti na dnevnom redu. Vjerovatno će biti malo duža javna rasprava, jer radi se o jednom zakonu koji treba dobro pretresti“, ističe Žarko Vujović, predsjednik Skupštine TK-a (DF).

Tako će, naprimjer, novina biti i to da će osobama koje su kažnjavane za prekršaj ili krivično djelo nasilje u porodici nabavljanje oružja biti onemogućeno.

„Ili ako već imaju dozvolu ili oružje, bit će im odmah to oduzeto. Sve je to posljedica ovih dešavanja i onog što moramo pratiti kao stanje na terenu i adekvatno reagovati“, napominje Hajrudin Mehanović, ministar unutrašnjih poslova TK-a (SDA).

Novim odredbama Zakona će policijska stanica vlasniku oružja izdati prekršajni nalog u slučaju da on prije datuma isteka dozvole o oružju ne podnese zahtjev za zamjenu ove isprave. Ostat će otvorena mogućnost da se u roku od mjesec dana, od dana njegovog dostavljanja, podnese zahtjev za produženje dozvole, ali je za ovaj prekršaj predviđena novčana kazna u iznosu od 500 do 1.000 maraka.

„Mislim da to nije kvalitetno riješeno i ne mislim da se kaznenim mjerama to može riješiti. Ako možemo za PP aparat da obavijestimo ljude da ističe odobrenje da treba produžiti, zašto policijske uprave ne bi na isti način mjesec prije obavijestile korisnike oružja da im ističe dozvola i da je trebaju produžiti“, ističe Dževad Hadžić, predsjednik Kluba zastupnika SDP-a u Skupštini TK-a.

Kako su istakli predlagači novog zakona, ovom odredbom će se nastojati prevazići dugogodišnji problem neblagovremenog podnošenja zahtjeva za produženje isprava o oružju. Javna rasprava će biti provedena u dvije faze i trajat će dva mjeseca.

(TIP/Izvor: federalna.ba/Autor: Dino Durmić)