Vlada TK osigurala oko 2 miliona KM za sanaciju šteta prirodnih nepogoda u 2023. godini
Vlada Tuzlanskog kantona u utorak je prihvatila Zbirni izvještaj Kantonalne uprave civilne zaštite o procijenjenim štetama na materijalnim i drugim dobrima uslijed djelovanja prirodne nesreće poplava i klizišta na području Tuzlanskog kantona u 2023. godini. Kako se navodi u dokumentu obilne kišne padavine u maju, junu i julu ove godine uzrokovale su bujične poplave i porast vodostaja u svim vodotocima, izlijevanje rijeka i potoka iz korita i poplavama na području gradova i općina u našem kantonu. Poplavljeno je više desetina stambenih i pomoćnih objekata i poljoprivredno zemljište.
Aktivirana su i klizišta koja su oštetila ili ugrozila stambene i pomoćne objekte, saobraćajnice i vodotoke. Stanje prirodne nepogode proglašeno je na području pet lokalnih zajednica i na nivou Tuzlanskog kantona. Prema konačnim procjenama ukupne štete bile su oko 16,7 miliona KM. Najveće štete su registrovane na području Teočaka i Čelića, a po vrstama najveće štete pretrpjeli su građevinski objekti i vodotoci. Kao pomoć za hitne intervencije u toku trajanja prirodne nesreće Vlada TK i Kantonalna uprava civilne zaštite su dodijelile pomoć u iznosu od 200.000 KM, te su finansirali i hitne radove na području Teočaka i Sapne koji su iznosili 175.566,69 KM. Za otklanjanje posljedica prirodne nesreće Tuzlanski kanton je dodijelio ukupno 1,9 miliona KM, od čega je 700.000 KM namjenskih sredstava, a 1,2 miliona KM budžetskih sredstava za sanaciju i rekonstrukciju štete na lokalnoj infrastrukturi nastalih u toku trajanja prirodne nesreće u 2023. godini. Također, Vlada je uputila i zahtjeve Vladi Federacije za odobravanje dodatnih sredstava za otklanjanje posljedica prirodne nesreće općinama Čelić, Kalesija, Sapna i Teočak.
Vlada je danas dala saglasnost v.d. direktora Kantonalne uprave civilne zaštite Tuzlanskog kantona da u ime Tuzlanskog kantona, odnosno Kantonalne uprave civilne zaštite može sa gradonačelnicima i načelnicima općina sa područja Tuzlanskog kantona potpisati Sporazum o međusobnoj saradnji i pružanju uzajamne pomoći u oblasti zaštite i spašavanja. Ovim sporazumom strane potpisnice iskazuju opredjeljenje da, u skladu sa propisanim nadležnostima, uspostave jasnu, efikasnu i uspješnu međusobnu saradnju u oblasti zaštite i spašavanja ljudi, materijalnih i drugih dobara od prirodnih, tehničko-tehnoloških i drugih nesreća prije proglašenja stanja prirodne ili druge nesreće. Prema Sporazumu potpisnici su saglasni da će, u svrhu sprečavanja nastanka prirodne ili druge nesreće ili ublažavanja posljedica njenog djelovanja, udružiti svoje snage i sredstva i da će se u postupcima međusobne saradnje pridržavati važećih propisa iz oblasti zaštite i spasavanja i drugih oblasti te načela solidarnosti, ekonomičnosti i efikasnosti u korištenju sredstava i snaga.
Značajna podrška Vlade TK malim i srednjim preduzećima i obrtu u 2022. godini
Vlada je prihvatila Informaciju o stanju u malim i srednjim preduzećima (MSP) i obrtima na području Tuzlanskog kantona u 2022.godini. Prema podacima iz ove informacije na području našeg kantona prošle je godine radilo 3.811 MSP i to je neznatan porast od 8 preduzeća u odnosu na 2021. Istovremeno, to je i 15,9 % u odnosu na ukupan broj MSP u Federaciji Bosne i Hercegovine. Od ukupnog broja malih i srednjih preduzeća na Tuzlanskom kantonu, njih 94,67% spada u kategoriju mikro i malih preduzeća, a 5,33% je preduzeća srednje veličine. Velikih preduzeća, koja, dakle, broje više od 250 zaposlenih radnika, na području Kantona ima 46 i čine 1.19% od ukupnog broja svih kategorija preduzeća. Ovih 3.811 privrednih subjekata zapošljavaju ukupno 41.788 osoba na području našeg kantona. Najveći broj preduzeća je u uslužnoj djelatnosti gdje posluje 1.324 preduzeća (34,74%), zatim trgovinska djelatnost sa 1.295 MSP (33,98%), a proizvodnom djelatnošću se bavi 1.192 preduzeća (31,28%). Istovremeno treba istaknuti da skoro polovina zaposlenih u malim i srednjim preduzećima na području TK radi u proizvodnom sektoru, preciznije 49,9% (20.841 zaposlenih). Kao i prethodnih godina u FBiH, najveće prihode od prodaje generišu MSP sa područja Kantona Sarajevo, zatim slijedi Tuzlanski kanton. Ako posmatramo prihode od prodaje roba i učinaka na stranom tržištu, možemo zaključiti da na području TK MSP iz oblasti prerađivačke industrije ostvaruju 50% od ukupno ostvarenog izvoza.
Ohrabruje činjenica da je broj obrta u Federaciji Bosne i Hercegovine u 2022. godini zabilježio značajnije povećanje broja registrovanih obrta i iznosi 54.802 obrta što je za 1.614 obrta više u odnosu na 2021. godinu. Njih petina (20,5%) su registrirani na području Tuzlanskog kantona (11.237 obrta). Ipak ovaj broj ukazuje na pad broja registriranih obrta za 24 obrta ili 0,2% u odnosu na prethodnu godinu. Kao i ranije po brojnosti obrta na području Tuzlanskog kantona u 2022. godini prednjači Tuzla (3.568 obrta), zatim Gradačac (1.327), Živinice (1.189), Gračanica (1.179) i Lukavac (1.096). Broj zaposlenih u obrtima prema podacima Porezne uprave Federacije Bosne i Hercegovine u 2022. godini iznosi 11.565 što uključuje i vlasnike obrta.
Ako posmatramo podrške razvoju, odnosno poslovanju malih i srednjih preduzeća i obrta Ministarstvo privrede Tuzlanskog kantona je tokom 2022. godine realizovalo ukupno 8 programa kojima je podržano 647 korisnika u ukupnom iznosu od 5.380.000 KM. Osim bespovratnih sredstava kao oblika finansijske podrške privredi u 2020. godini izdvojen je iznos od 2.100.000 KM za realizaciju programa Subvencioniranje dijela kamatne stope privrednim subjektima sa područja TK. U 2022. godini odobrena je subvencija za 246 korisnika i isplaćen iznos od 787.490,88 KM. Ukupno je u prethodne dvije godine isplaćeno 1.334.994,76 KM za 395 korisnika sa Tuzlanskog kantona kojima je odobrena subvencija. Ukupan iznos sredstava za podršku MSP sektoru i obrtu iz budžeta lokalnih zajednica TK u 2022. godini iznosio je 3.739.471,70 KM čime je zabilježeno povećanje od 12,9% izdvojenih sredstava u odnosu na 2021. godinu. Najveći iznos sredstava u 2022. godini izdvojio je Grad Lukavac, čak 33,4% od ukupnog iznosa izdvojenih sredstava po lokalnim zajednicama TK, a zatim slijede Gračanica, Živinice i Tuzla.
Istovremeno je, u toku 2022. godine Federalno ministarstvo razvoja, poduzetništva i obrta je pružilo finansijsku podršku malim i srednjim preduzećima i obrtima kroz realizaciju 9 projekata pri čemu je ukupno dodijeljeno 1.251.542,98 KM za 103 korisnika sa područja Tuzlanskog kantona, što čini 19,4% od ukupno dodijeljenih sredstava.
Kadroviranje
U okviru kadrovskih pitanja Vlada je privremeno imenovala upravne odbore Javne zdravstvene ustanove Univerzitetski klinički centar Tuzla i JZU Opća bolnica „Dr. Mustafa Beganović“ Gračanica. Također, Vlada je dala saglasnost za imenovanje Avdić Seada, dipl. ing. geologije iz Banovića za direktora Javne ustanove Zaštićeni pejzaž „Konjuh“ Banovići, na period od 4 godine. Osim navedenog vlada je donijela više rješenja o razrješenju i privremenom imenovanju školskih odbora u osnovnim školama na području Tuzlanskog kantona.
(TIP)
Omere pitaj djeda Selima i baku Amiru, ima hrvatsku putovnicu, što su privatizirali GIPS Tuzla? Pitaj baku Amiru da li…