Povećao se broj prijava nasilja, ali i izrečenih kazni, u Tuzlanskom kantonu
Nakon što je Nermin Sulejmanović u avgustu u Gradačcu ubio bivšu suprugu i još dvije osobe, a tri ranio, došlo je do određenih promjena. Povećava se, ne samo broj prijava o nasilju u porodici, nego i izrečenih mjera i kazni, te trend povećanja prijedloga za pritvor. Istraživali smo kakvo je stanje u pravosudnim institucijama?
U Tužilaštvu Tuzlanskog kantona od početka avgusta do sada zaprimljeno je 76 krivičnih prijava koje se odnose na nasilje u porodici. Otvoreno je 36 istraga.
„Nakon završetka istraga, podignute su 22 optužnice. Sudovi su donijeli u tom periodu šest presuda gdje su izrečene kazne zatvora, sedam uvjetnih osuda. Ono što je vrlo značajno je da je u posljednjih nekoliko mjeseci povećan trend predlaganja pritvora postupajućih tužilaca prema sudovima nadležnim“, kaže glasnogovornik Tužilaštva Tuzlanskog kantona Admir Arnautović.
Iz Općinskog suda za BHRT, također, potvrđuju da je nakon slučaja u Gradačcu značajno povećan broj predmeta kako krivičnih, tako i onih koji se odnose na izricanje zaštitnih mjera. Predmeti za krivična djela se posljednjih godina rješavaju, dodaje Tulumović, prioritetno, poput predmeta korupcije i organiziranog kriminala.
„Kada se desio ovaj nemili događaj u Gradačcu, Krivično odjeljenje je donijelo jedan zaključak novi, da se još više ubrzaju predmeti nasilja u porodici i to tako što će se suditi po principu dan za dan”, navodi predsjednik Općinskog suda Tuzla Muhamed Tulumović.
Najčešće žrtve nasilja su žene i djeca, zatim roditelji, ali i muškarci. Kada je riječ o izricanju zaštitnih mjera, iz Suda navode da se zahtjevi rješavaju u roku od 12 sati.
„Kad sudija primi jedan takav predmet, on odmah prestaje sa svim svojim radnjama i aktivnostima, osim ako nema ročište, i posvećuje se rješavaju tog predmeta”, ističe Tulumović.
Iz Uprave policije Tuzlanskog kantona potvrđeno nam je da su za avgust i septembar zaprimili ukupno 122 prijave. Prema zahtjevima policije, nadležni sudovi izrekli su 190 zaštitnih mjera, a 54 slučaja imaju obilježja krivičnog djela. I Iz tuzlanskog Centra za socijalni rad potvrđuju povećanje zaprimljenih prijava od avgusta.
„Poruka da kažem svim ženama, svim potencijalnim žrtvama nasilja, jer imamo i muškaraca kao žrtava nasilja, da samim prijavljivanjem i prisutnošću kroz ove naše institucije, probamo da svi zajedno izbjegnemo situacije koje su se desile“, ističe direktorica Centra za socijalni rad Tuzča Lejla Sadiković.
Ono što je također trend nakon slučaja u Gradačcu je i činjenica da se, u slučaju izricanja uvjetnih kazni, Tužilaštvo uvijek žali tražeći kazne zatvora.
(TIP/Izvor: bhrt.ba/Autorica: Mirela Zonić/Foto: Ilustracija)
Logika, gdje je tu logika? Prvo su prodali Javno preduzece privatniku, pa sad hoce da ga ponove formiraju. Pa sto…