Marinković Lepić: Rad parlamentarne komisije za izbor i imenovanja blokiran

Mirjana Marinković Lepić, predsjedavajuća Predstavničkog doma Parlamenta Federacije BiH u ostavci, izjavila je novinarima da je rad aktuelne parlamentarne Komisije za izbor i imenovanja blokiran, zbog čega to tijelo nije i formalno razriješilo nju dužnosti nakon ostavke niti je predložilo koga za budućeg predsjedavajućeg Doma.

Marinković Lepić (Naša stranka) kazala je to nakon što je odmah po otvaranju današnje vanredne sjednice Doma, zastupnica Stranke demokratske akcije Jasmina Biščević Tokić osporila oficijelno postupanje predsjedavajuće s obzirom na to da je podnijela ostavku.

Edina Gabela, dopredsjedavajuća Doma, na koju je Mirjana Marinković Lepić prenijela nakon ostavke proteklog mjeseca ovlašćenje za vođenje sjednica Doma, proglasila je po istupu zastupnice Bišćević Tokić jednosatnu pauzu da bi u njenom toku zasjedala dva parlamentarna tijela, Zakonodavna i Ustavno-pravna komisija, te zastupnicima potom objasnila status Mirjane Marinković Lepić.

Jasmina Biščević Tokić je inače tokom diskusije osporila to što je Marinković Lepić sazvala današnju sjednicu, kao i njeno učešće u radu Kolegija Doma i pored podnesene ostavke. Podsjetila je i na navode predsjedavajuće da će ubuduće obavljati samo dužnost zastupnice.

Prema oficijelnom pozivu zastupnicima, današnja vanredna sjednica Predstavničkog doma sazvana je s potpisom Mirjane Marinković Lepić, a u najavljenom dnevnom redu je  rebalans ovogodišnjeg budžeta Federacije BiH, predložen iz Federalne vlade po hitnom postupku.

Bišćević Tokić je zatražila od sekretara Doma Ivana Miličevića da zastupnicima objasni status Mirjane Marinković Lepić, a on odgovorio da ostavku još nije potvrdio Predstavnički dom, zbog čega se još ne može smatrati da je Marinković Lepić i formalno razriješena dužnosti.

Na to je Jasmina Biščević Tokić kazala da Poslovnik nigdje ne navodi potrebu da Dom mora potvrditi ostavku rukovodioca te se pozvala i na odgovarajuće Mišljenje Ustavnog suda FBiH od februara prošle godine.

Zbog svega toga, Jasmina Biščević Tokić smatra da je Mirjana Marinković Lepić neustavno i mimo Poslovnika sazvala sjednicu Doma, a Edina Gabela, dopredsjedavajuća, koja od ostavke Marinković Lepić vodi sjednice Predstavničkog doma, proglasila je potom jednostanu pauzu na današnjoj sjednici da bi članovi Doma dobili  objašnjenje Zakonodavno-pravne i Ustavne komisije Doma o cijeloj ovoj situaciji.

Inače, na ovoj sjednici se trebalo raspravljati o rebalansu budžeta.

Vlada je predložila da ovogodišnji ukupni iznos federalnog budžeta nakon rebalansa bude 6.937.563.355 KM, što je za 211,7 miliona KM ili 3,1 posto više u odnosu na sadašnji. Premijer  Federacije BiH Nermin Nikšić  podsjetio je da je Vlada po hitnom postupku u parlamentarnu proceduru uputila prijedlog rebalansa budžeta FBiH i da na taj način želi ublažiti problem nedostatka novca u Fondu solidarnosti FBiH.

– To je problem koji zahtijeva hitno rješavanje jer se radi o finansiranju liječenja najtežih oboljenja, osoba kojima svaki dan odgađanja može biti presudan – napisao je premijer na svom Facebook profilu.

Nažalost, kako dodaje, to je pitanje koje se neće riješiti ovakvim jednokratnim akcijama, ali s druge strane pokazuje da ga Vlada prepoznala i da je u dogovoru s predstavnicima tih udruženja na tragu sistemskog rješenja za sljedeću godinu.

– Vlada Federacije je kantonalnim vladama i kantonalnim zavodima zdravstvenog osiguranja, koji su ostvarili suficit, uputila inicijativu i pozvala ih da se pridruže naporima u rješavanju problema liječenja pacijenata oboljelih od karcinoma i osiguraju dio novca potrebnog za njihovo liječenje do kraja godine.

Dodatni razlozi za rebalans budžeta uključuju usklađivanje budžeta vezano za usvajanje izmjena i dopuna Zakona o osnovama socijalne zaštite, zaštite žrtava rata, potrebe za dodatnim novcem u primjeni Zakona o materijalnoj podršci porodicama s djecom u FBiH kao i Odluke o vanrednom usklađivanju penzija za 3,9 posto koja se primjenjuje od maja ove godine – kaže premijer Nikšić.

Obrazlažući razloge za hitni postupak, iz Vlade su naveli revidirane projekcije makroekonomskih indikatora za 2023. godinu i revidirane projekcije indirektnih poreza, kao i mjere Evropske centralne banke u borbi s inflacijom (podizanje referentnih kamatnih stopa) te nemogućnost izvršavanja pojedinih rashoda koji su na osnovu usvojenih amandmana postali sastavni dio budžeta FBiH za 2023.

U obrazloženju Ministarstva finansija navedeni su ključni razlozi za rebalans a uključuju otklanjanje tehničkih grešaka na pojedinim ekonomskim kodovima u budžetu i Zakonu o izvršavanju budžeta, nastalih kao posljedica usvojenih amandmana tokom parlamentarne procedure prvobitnog usvajanja budžeta; usvajanja izmjena i dopuna Zakona osnovama socijalne zaštite, zaštite žrtava rata, kao i Odluke o vanrednom usklađivanju penzija u procentu 3,9, s primjenom od maja 2023.

Razlozi su i povećanje iznosa za kamate u otplatama vanjskog duga usljed rasta Euribora te potreba za dodatnim novcem u primjeni Zakona o materijalnoj podršci porodicama s djecom u FBiH, kao i potrebno povećanje iznosa u Fondu solidarnosti pri Zavodu zdravstvenog osiguranja i reosiguranja FBiH.

U obrazloženju je Ministarstvo navelo, s obzirom na to da je Vlada Federacije BiH na trećoj sjednici 19.5.2023. donijela Odluku o vanrednom usklađivanju penzija 3,9 posto, počev od isplate majske penzije, za ovo usklađivanje bilo potrebno osigurati dodatnih 69,6 miliona KM u tekućoj fiskalnoj godini.

Osim toga, usvojenim izmjenama i dopunama Zakona o osnovama socijalne zaštite, zaštite civilnih žrtava rata i zaštite porodice sa djecom došlo je do povećanja osnovice koja se primjenjuje od 1.4.2023. godine te je pored planiranih 160 miliona KM, bilo potrebno osigurati još oko 67 miliona KM.

Za isplatu dječijeg dodatka je osigurano dodatnih 15,6 miliona KM.

Za Fond solidarnosti pri Zavodu osiguranja i reosiguranja FBiH obezbijeđeno je deset miliona KM.

Utvrđujući prijedlog izmjena i dopuna budžeta FBiH za 2023. godinu, Vlada je na inicijativu premijera Nermina Nikšića, pozvala kantonalne vlade i kantonalne zavode zdravstvenog osiguranja, koji su iskazali suficit, da se pridruže naporima Federalne vlade u rješavanju problema liječenja pacijenata oboljelih od karcinoma i osiguraju dio novca potrebnog za njihovo liječenje do kraja godine.

Uz prijedlog rebalansa, iz Vlade su u parlamentarnu proceduru upućene i odgovarajuće izmjene i dopune Zakona o izvršavanju ovogodišnjeg federalnog budžeta.

Da bi stupili na snagu, potrebno je da i rebalans i izmijene navedenog zakona odobre u istom tekstu oba doma Federalnog parlamenta na njihovim zasebnim sjednicama.

(TIP/Izvor: Fena/Foto: Hazim Aljović)