BiH: Putem virusa došao do podataka preduzeća, ucjenjivao ih i tražio 150.000 eura u Bitcoinu
Ministarstvo unutrašnjih poslova Republike Srpske upozorava građane i pravna lica na sve češću pojavu lažnih poruka elektronske pošte. One imaju za cilj krađu identiteta, zapamćenih lozinki i podataka. Iz policije napominju da u slučaju bilo kakve sumnje u potencijalni napad, građani bez odlaganja prijave najbližoj policijskoj stanici.
Banjalučanin A.B. prijavljen je Okružnom javnom tužilaštvu Banjaluka za krivično djelo “Izrada i unošenje kompjuterskih virusa“.
“Policijski službenici Uprave kriminalističke policije, Jednice za visokotehnološki kriminalitet Ministarstva unutrašnjih poslova Republike Srpske su u nastavku operativne akcije „KUPA“ podnijeli Okružnom javnom tužilaštvu Banjaluka Izvještaj protiv lica A.B. iz Banjaluke, za učinjena krivična djela: “Izrada i unošenje kompjuterskih virusa“ iz člana 409. stav 2. Krivičnog zakonika Republike Srpske u sticaju sa krivičnim djelom „Kompjuterska prevara“ iz člana 410. stav 3. Krivičnog zakonika Republike Srpske i krivičnim djelom „Iznuda“ iz člana 232. stav 3. Krivičnog zakonika Republike Srpske u vezi sa članom 22. Krivičnog zakonika Republike Srpske u sticaju sa krivičnim djelom „Neovlašten pristup zaštićenom kompjuteru, kompjuterskoj mreži, telekomunikacionoj mreži i elektronskoj obradi podataka“ iz člana 411. stav 2 u vezi sa stavom 1 Krivičnog zakonika Republike Srpske”, navodi se u saopćenju.
Navedena krivična djela izvršena su na taj način što je imenovani u periodu od juna 2021. godine do 29.08.2021. godine, u namjeri pribavljanja protivpravne imovinske koristi, korištenjem lažnog naloga elektronske pošte i lažnim prikazivanjem činjenica doveo u zabludu zaposlene jednog pravnog lica sa sjedištem u Banjaluci zbog koje su, vjerujući da se radi o vjerodostojnom pošiljaocu, otvorili i aktivirali prilog elektronske poruke što je bez njihovog znanja i saglasnosti omogućilo instaliranje programa, a potom i pristup kompjuterima i kompjuterskom sistemu.
Prijavljeni je potom od ovog pravnog lica tražio da za otključavanje i neobjavljivanje snimljenih sadržaja uplati u virtuelnoj valuti Bitcoin iznos od 150.000,00 eura.
(TIP/Foto: Shutterstock)
Ološ.