U Sarajevu počeo Digitalni samit Zapadnog Balkana
Šesti digitalni samit Zapadnog Balkana, najveći digitalni događaj u regiji, počeo je danas Sarajevu.
Ministarstvo komunikacija i prometa Bosne i Hercegovine domaćin je dvodnevnog Šestog digitalnog samita Zapadnog Balkana, najvećeg digitalnog događaja u regiji.
Ovaj prestižni događaj okupio je visoke predstavnike vlada i ekonomija sa Zapadnog Balkana, Evropske komisije, kreatore poslovne politike i vodeće stručnjake iz oblasti informacijsko-komunikacijskih tehnologija, digitalne integracije i transformacije.
Kroz raznovrsne panel diskusije i konferencijske sesije, tokom dvodnevnog samita, pružit će se dublji uvid u najnovije trendove i izazove digitalnog svijeta.
Borjana Krišto, predsjedavajuća Vijeća ministara Bosne i Hercegovine, u uvodnom govoru ukazala je na važnost organizovanja događaja kakav je Digitalni samit Zapadnog Balkana.
“Ovo okupljanje najbolja je prilika koja će omogućiti da zajedno istražimo i oblikujemo budućnost naše regije i to upravo kroz digitalne tehnologije i ubrzanu transformaciju društva kojoj svjedočimo. Bosna i Hercegovina i zemlje Zapadnog Balkana imaju ogroman potencijal. Da bismo ga ostvarili moramo raditi zajedno, moramo dijeliti ideje, iskustva i najbolje prakse. Moramo sarađivati kako bismo uspješno prevladali sve izazove i iskoristili prilike koje nam digitalna era donosi”, istakla je Krišto.
Zbog toga smatra da ovaj Samit predstavlja jedan od ključnih koraka prema boljoj budućnosti za sve nas.
“Gdje će saradnja i inovacija biti temelj naše zajedničke perspektive. Stoga ću još jednom naglasiti da upravo saradnju i razmjenu ideja između naših zemalja čini temelj za snažniju i stabilniju i prosperitetniju regiju. Naša zajednička budućnost leži u povezivanju, a digitalne tehnologije su ključna sredstva u ostvarivanju tog cilja. Činjenica je da digitalne tehnologije imaju potencijal da donesu promjene u naše društvo, one nam pružaju priliku da poboljšamo obrazovanje, zdravstvo, komunikaciju i infrastrukturu. On epotiću inovacije i ostvaruju nova radna mjesta”, naglasila je Krišto.
Mišljenja je da bi se ostvario puni potencijal koji pruža digitalizacija mora se aktivnije raditi na ostvarivanju povoljnog okruženja za razvoj i primjenu dostignuća u ovoj oblasti.
“Na svom putu prema euroatlantskim integracijama, Bosna i Hercegovina se nalazi na digitalnom raskršću i ne smije zaostajati u odnosu na ostale zemlje. Trenutni egzatni pokazatelji nisu na našoj strani i oslikavaju realnu sliku u kojoj se nalazimo. Nažalost, mi u Bosni i Hercegovini još uvijek nemamo jedinstveni okvir za razvoj digitalnog sistema što je glavna i pretpostavka našeg daljnjeg digitalnog razvoja. Izrada i usvajanje strateških dokumenata je ono na čemu moramo intenzivno i hitno raditi kako bismo načinili neophodan iskorak”, dodala je Krišto.
Važno je da zajedno radimo na globalnom nivou kako bismo rješavali izazove kao što su kibernetička sigurnost, zaštita privatnosti i etički aspekti tehnologije, poručio je Edin Forto, ministar komunikacija i prometa Bosne i Hercegovine, na Šestom digitalnom samitu Zapadnog Balkana, najvećeg digitalnog događaja u regiji koji se danas i sutra održava u Sarajevu.
Ovaj prestižni događaj okupio je visoke predstavnike vlada i ekonomija sa Zapadnog Balkana, Evropske komisije, kreatore poslovne politike i vodeće stručnjake iz oblasti informacijsko-komunikacijskih tehnologija, digitalne integracije i transformacije.
“Veliko mi je zadovoljstvo poželjeti vam dobrodošlicu na Šesti digitalni samit Zapadnog Balkana koji predstavlja značajan korak prema digitalnoj budućnosti ekonomija i razvoju digitalnih tehnologija u ovoj regiji. Digitalne tehnologije su postale ključni pokretači napretka u današnjem svijetu. One su promijenile način na koji komuniciramo, radimo, učimo i živimo. Uzimajući u obzir njihov značaj, nije iznenađujuće što se upravo na ovakvom samitu okupljamo kako bismo razgovarali o saradnji i modelima pomoću kojih možemo unaprijediti digitalni ekosistem na Zapadnom Balkanu”, rekao je Forto.
Poručio je da je saradnja ključni element uspjeha u ovom procesu.
“Zajedničkim radom i razmjenom iskustava možemo izgraditi snažne temelje za razvoj digitalnih tehnologija u našoj regiji, a naša saradnja može potaknuti inovacije, poboljšati pristup digitalnim alatima i omogućiti nam da iskoristimo sve prednosti koje nudi četvrta industrijska revolucija”, istakao je Forto.
Smatra da Samit ima ogroman značaj za Zapadni Balkan, jer će omogućiti da zajednički identificiraju ključne izazove i prilike koje se pojavljuju u digitalnom svijetu.
“Naša regija ima bogatu kulturnu i historijsku baštinu, ali i potencijal za rast i razvoj u digitalnom sektoru. Stoga će nam Samit pomoći da zajedničkim naporima stvorimo povoljne uvjete za investicije, razvoj start-upova i razmjenu znanja. Što se tiče poruke koju Samit treba poslati, želim naglasiti važnost inkluzivnosti. Digitalni razvoj treba biti dostupan svima, bez obzira na socioekonomski status, dob ili geografsku lokaciju. Regija treba raditi na osiguravanju pristupa digitalnim tehnologijama za sve građane kako bi se smanjio digitalni jaz i izgradila prosperitetnija budućnost”, naglasio je Forto.
Mišljenja je da Samit treba poslati poruku o otvorenosti za saradnju s drugim regijama i svjetskim partnerima, jer digitalni svijet ne poznaje granice.
“Stoga je važno da zajedno radimo na globalnom nivou kako bismo rješavali izazove kao što su kibernetička sigurnost, zaštita privatnosti i etički aspekti tehnologije. Na kraju, Šesti digitalni samit Zapadnog Balkana predstavlja izvanrednu priliku za zajednički rad na unapređenju našeg digitalnog ekosistema. Saradnja, inkluzivnost i otvorenost za globalnu saradnju trebaju biti ključni elementi naše strategije. Neka ovaj samit bude početak nove ere digitalnog razvoja na Zapadnom Balkanu u kojoj ćemo zajedno graditi prosperitet i bolju budućnost za sve naše građane”, dodao je Forto.
(TIP/Izvor: Agencija Anadolija/Foto: Harun Muminović)
Pa samo će se radno vrijeme produžiti opet...i opet političari ne čitaju zakon...ako se ovo usvoji...mora se mijenjati zakon o…