Video: Tuzlaci bi nakon deset godina čekanja mogli dobiti moderan ulaz u grad?!

Radovi na izgradnji dionice puta od petlje Šićki Brod do bolnice Kreka u Tuzli, koji su započeti još 2012. godine, ni do danas nisu u potpunosti završeni. Tuzlaci i svi oni koji u Tuzlu dolaze sa zapadne strane grada svjedoci cu svakodnevnih gužvi kao i čestih saobraćajnih nesreća. Slična situacija je i na istočnom dijelu grada. No, razgovori koji se tiču ovih problema ponovo su pokrenuti, a nadležni najavljuju rješenja.

Više od deset godina Tuzla čeka da se okončaju radovi na izgradnji puta na zapadnom ulazu u grad. Od moderne ceste, koja je obećana 2012. godine, ostali su nedovršeni kružni tok i usko grlo na petlji Šićki Brod. Zbog ovih, ali i drugih saobraćajnih problema ponovo su pokrenuti razgovori s Cestama Federacije.

“Dobili smo informaciju da su sve pravne aktivnosti – što se tiče kružnog toka kod Termoelektrane – na sudu okončane i da bi veoma brzo trebao uslijediti nastavak radova na završetku tog kružnog toka”, kaže Zijad Lugavić, gradonačelnik Tuzle (SDP).

“U plan za iduću godinu stavit ćemo izgradnju ovog kružnog toga. Međutim, na dijelu od kružnog toka do petlje Šićki Brod ostalo je da se riješi imovinskopravni odnosi još dva vlasnika, što traje već deset godina”, ističe Nijaz Hadžikadunić, izvršni direktor za tehničke poslove Ceste FBiH.

Problem putne komunikacije u Tuzli evidentan je i na istočnom dijelu grada. Južna saobraćajnica, koja bi, zapravo, trebala biti obilaznica, preopterećena je zbog čega se svakodnevno stvaraju kilometarske kolone. Prošlosedmični sastanak rezultirao je obećanjima.

“Na tom sastanku nam je obećano da će veoma brzo biti usvojen elaborat o eksproprijaciji za produžetak južne saobraćajnice, od Prinčeve džamije pa do Slavinovića, što je preduslov za nastavak bilo kakvih radova”, navodi Lugavić.

“U planu Javnog preduzeća Ceste u 2023. godini smo predvidjeli izradu glavnog projekta izgradnje mosta preko rijeke Jale u Slavinovićima na kraju ove dionice. Obuhvaćena je i rekonstrukcija postojeće raskrsnice u Slavinovićima, na magistralnoj cesti M4, u kružnu raskrsnicu”, dodaje Hadžikadunić.

I dok su iz politika koje čine vlast na federalnom nivou optimistični kada je riječ o rješavanju putnih komunikacije u Tuzli, opozicija sva ta obećanja, ipak, uzima s rezervom.

“Očigledno je da su namjere trenutne Vlade Federacije i većine u Federaciji da se posveti Tuzli, te da ona bude ravnopravna s ostalima”, ocjenjuje Slađan Ilić, dopredsjedavajući Doma naroda FBiH (SDP).

“To je samo pred izbornu godinu novi kamen temeljac, koji imamo u gradu Tuzli, a koji se nikada neće realizovati”, smatra Mahir Mešalić, predsjednik Kluba zastupnika DF-a u Parlamentu FBiH.

Slično razmišljanje kao opozcija imali su i vozači koje smo sreli na južnoj saobraćajnici. I dok se jedni nadaju da će nekada i doći do radova, drugi u to ne vjeruju.

“Čisto sumnjam – kako naša vlast radi ovdje, čisto sumnjam.”
“Vidim da su gužve, pa vjerujem da će nekada doći na red, kao i što sve dođe. Ali zavisi kada.”

Tuzlanski kanton po broju voznih jedinica, broju putnika i po iznosu koji izdvaja za akcize prednjači u Federaciji BiH, a pri tome nema niti metra autoputa ili brze ceste.

(TIP/Izvor: federalna.ba/Autor: Dino Durmić)

3 komentara

  • marantz says:

    Tranzit je trebao biti izgrađen prema Slavinovićima/Simin Hanu prije 35 (i više) godina, kao što je i planirano.
    Da mi je baš znati, sad sa mnoštvom novoizgrađenih stambenih objekata (koje je naš vrli, bivši, hairlija aminovao, prodavajući parcele nemilice) kuda će ga pružiti, gdje će biti most za prelazak preko Jale (to je još i najmanji problem, a nije mali) i gdje će se uključiti na M4. Pominju raskrsnicu u Slavinovićima, ako tu bude uključenje, aferim braćo.
    Nadam se da će riješiti zapadni prilaz, da nije šuplja.
    I čuj 10 godina sudski proces.
    Neki dan napisah – ponudiš realnu tržišnu cijenu, ako treba i malo jače i proguliš s bagerima, jer se radi o javnom interesu, a vlasniku ako nešto nije jasno neka ide na sud u Strazbur.
    Opet, kad se sjetim one kućice-straćarice u Miladijama (4 trake do kućice – kućica – 4 trake nakon kućice i tako dok se neko/neki nisu namirili).
    Ili onog hrasta na istoj dionici, samo malo prije, na mjestu gdje su nekad završavale 4 trake, pa nastavljale samo 2.

    • Davud says:

      Debili. I to ni nakon 10 godina nisu sigurni hoće li uopće biti završeno nego i dalje ono “mogli bi”.

      Sve si upravu. Pa vidio si šta su sa Sjenjaka napravili gdje se izgradilo sijaset novih objekata, a cesta ostala kao 1980. Jedne prilike (podavno) sam predlagao da se pronalazi rješenje jer će doći vrijeme kad će tom cestom biti pakleno voziti – smijali mi se stranački jurišnici i uhljebi, ono u fazonu ‘ta ti znaš ba.

      Stvorili more “čepova” u gradu, saobraćaj bukvalno uništili usporivačima brzina i kojekakvim bolesnim idejama (poput kružnog toka pod Banjom) ali eto MOGLI BI dobit riješen zapadni ulaz u Tuzlu.

      Debili.

  • zlatanatlic says:

    Ovaj ZAPADNI ulaz u grad po onoj “more bit bidne ,more bit ne bidne”,a što se tice produžetka JUŽNE ako se ikada realizuje bit ce najskuplja dionica ,ima bar 20 LEGALNIH novih stambenih objekata na trasi,namjerno naglašavam TRASI jer bila ucrtana prije više od 30 godina a onda GRADSKA služba podijelila-prodala parcele kome je htjela,”cist poso sve legalno”,pa ti sad provuci 20 metara široku saobracajnicu..o mostu da ne govorimo!!??

Komentari su zatvoreni.