Dok traju prijepori koji električni hipersportski automobil doista ubrzava najbolje, stiže iznenađenje iz jednog europskog sveučilišta.
Prije nešto manje od godinu dana pisali smo o malenom bolidu, djelu grupe studenata GreenTeam sa Sveučilišta u Stuttgartu. Minijaturni jednosjed nepamtljivog imena E0711-11 EVO tada je uspio ubrzati do 100 km/h za 1.461 sekundu, što je bolji rezultat od svih električnih hipersportaša, kao što su Rimčeva Nevera i Lotus Evija.
Sada su njihovi kolege sa Sveučilišta primijenjenih znanosti i umjetnosti u Luzernu i ETH u Zurichu otišli korak dalje. Njihov bolid uspio je apsolvirati ubrzanje do 100 km/h za nevjerojatnih 0.956 sekundi, a za to im je trebalo tek 12.3 metra. Guinnessova knjiga rekorda ih je već ubilježila.
Cjelokupan automobil do svakog detalja je razvijen i proizveden vlastitim snagama u okviru kluba Academic Motorsports Club Zurich (AMZ). Ovaj bolid je još lakši, teži tek 140 kg, a pokreće ga elektropogon s 326 KS, koji čine četiri inwheel motora. A da bi se postigao optimalan prijenos snage na podlogu, studenti su ugradili sustav nalik usisavaču, prenosi Index.hr.
“Snaga nije jedina važna stvar kada se radi o postavljanju rekorda ubrzanja – učinkovit prijenos snage na podlogu je ključan”, kaže Dario Messerli, voditelj aerodinamike u AMZ-u. “Konvencionalni bolidi Formule 1 to rješavaju aerodinamikom: stražnje ili prednje krilo gura bolid na tlo, no taj učinak dolazi do izražaja tek kada automobil postigne određenu brzinu. Upravo je zato ovdje primijenjeno drugačije rješenje”, objašnjavaju u službenom saopćenju.
(TIP/Foto: ETH Zurich)
NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne stavove Tip.ba. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Zadržavamo pravo na provedbu cenzure ili potpuno brisanje komentara bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara, naš portal nije dužan pravovremeno obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.
Čitatelji registrovani u sistemu za komentare prethodne platforme mogu se registrovati ili prijaviti putem DISQUS, Facebook, Twitter ili Google+ korisničkih računa, koristeći novi, gore predstavljeni obrazac.
Morate biti prijavljeni kako bi mogli komentarisati Prijava