Građanski protest u Beogradu: Obrazovanje moguće samo u sigurnim školama, nasilje na svakom koraku

Obrazovanje bi trebalo biti proces u kome će sva djeca tragati za svojim snovima i u kome će istraživati i postavljati pitanja, ali to nije moguće bez sigurnog okruženja, a nasilje je na svakom koraku, i na ulici, u školi i na televiziji, rečeno je na večeras završenom 17. protestu “Srbija protiv nasilja” u Beogradu, glavnom gradu Srbije.

Na protestu je istaknuto da povodom dva maskra u maju u kojima je stradalo devet đaka i skorog početka nove školske godine vlast tokom raspusta nije učinila ništa da konkretnim djelima ohrabri nastavnike i roditelje i učenike da će sigurnost u školama biti unaprijeđena.

Istaknuto je i da se vlast umjesto toga samo svađala na društvenim mrežama s neistomišljenicima i demokratskom opozicijom.

Ocijenjeno je da su ljudi kojima se uskraćuje kvalitetno obrazovanje razjedinjena masa jeftine radne snage koja neće postavljati pitanja o kupljenim diplomama i radničkim pravima.

Građani su od javnog servisa Radio-televizije Srbije zatražili da nepristrasno i objektivno izvještavaju.

Zaključeno je da su u društvu najmoćniji nekažnjeni nasilnici i da je društvo kalibrirano za poslušnike, spremne da odbace sve moralne norme, da se nasilje s televizija i politike preliva u škole i da je zato u njima toliko nasilja.

Ponovljeni su zahtjevi protesta – smjena ministra policije Branislava Gašića i direktora Bezbjednosno-informativne agencije Aleksandra Vulina.

Građani traže i smjene članova Savjeta REM-a, oduzimanje frekvencija televizijama Pink i Hepi jer “promovišu mržnju i nasilje”, smjenu rukovodstva RTS-a i gašenje tabloidnih medija koji “objavljuju lažne vijesti, šire govor mržnje i nasilja i kontinuirano krše novinarski kodeks”.

Iako ga nema u zvaničnim zahtjevima, učesnici protesta svojim povicima i transparentima najčešće traže odgovornost Aleksandra Vučića, predsjednika Srbije, i njegov odlazak sa vlasti.

(TIP/Izvor: Agencija Anadolija)