S obzirom na to da u Bosni i Hercegovini djeluju mahom inostrane banke, da li bi došlo do eventualnih negativnih posljedica za klijente u BiH?
– Teoretski da, ali za jedan određeni, relativno duži vremenski period. Velike finansijske institucije rade raspodjelu troškova, i ako procijene da se na jednom tržištu bilježi konstantan pad, između ostalog reagovat će i na način da podignu cijenu svojih usluga na drugim tržištima.
No, to se u u dogledno vrijeme neće desiti u BiH – objašnjava za Faktor Admir Čavalić, federalni zastupnik Stranke za BiH i predsjednik Odbora za ekonomiju i finansijsku politiku Parlamenta Federacije BiH.
Ističe da je trenutno mnnogo važnije pitanje razbiti bankocentričnost finansijskog sektora.
– Imamo 23 banke u BiH i one drže finansijski monopol u državi. Nužne su promjene, u prvom redu trebalo bi se razmisliti o osnivanju investionih fondova – naglasio je Čavalić.
Banke u BiH ne plaćaju porez na dodatnu vrijednost (PDV). Zašto?
– To je odluka vlasti BiH i Uprave za indirektno oprezivanje. Radi se o njihovom diskrecionom pravu. S druge strane, banke plaćaju određene poreze koji proizlaze iz fiskalnih i parafiskalnih nameta – kaže sagovornik Faktora.
(TIP/Foto: Ilustracija)
Kazniti Našu Stranku na izborima zbog ove lakrdije!