‘Sindrom cimera’ u ljubavnoj vezi – seksa više nema, no partneri se i dalje dobro slažu

Ljubavni odnosi ponekad se gase iz niza razloga, no parovi unatoč tome ostaju živjeti u zajedničkom domu te funkcioniraju više kao cimeri nego kao partneri…

Veza gubi smisao kada želja i seksualnost nestanu. No mnogi unatoč tome ostaju živjeti u zajedničkom kućanstvu. Dijele fizički, ali ne i emocionalni prostor. Stručnjaci odgovaraju na pitanja o tome kakva je budućnost takvog odnosa i postoji li mogućnost razriješiti ga na obostranu korist partnera.

Mnogi se pitaju je li im veza postala rutina i nedostaje li joj žara, entuzijazma i planova za budućnost. Čini se kao da se fraze poput “umoran sam” ili “samo mi se trenutačno ne da” sve češće pojavljuju. Dijelite dom, ali ne i poljupce. Vjerojatno ste zapeli u sindromu cimera. Međutim, to nije kliničko stanje. Sindrom cimera karakterizira parove koji žive zajedno unatoč nedostatku seksualno afektivne intimnosti, piše ExploringYourMind.

Oni su postali prijatelji koja se dobro slažu i plaćaju zajedničku hipoteku te dijele kućanske poslove. Možda čak dijele odgoj djece i brigu o kućnim ljubimcima. No, strast između njih se osušila poput biljke koju više ne zalijevaju. Postoje i drugi pokazatelji sindroma cimera.

1. Suživot je dobar

Glavna karakteristika sindroma cimera je da su to parovi koji se slažu. Nema sukoba koji uzrokuju veliko nezadovoljstvo, tjeskobu ili udaljenost. Dobro se snalaze sa svojim obavezama i žive u harmoniji, što opravdava postojanje veze i zato je ne prekidaju. Štoviše, nastavljaju dobro razgovarati i čak uživaju u zajedničkim hobijima. Čini se kao da par produžava vezu jer se nadaju da će u jednom trenutku povratiti izgubljenu ili istrošenu strast.

2. Nema seksa

Seks više nije prisutan u vezi para koji doživljava sindrom cimera. To se ne prihvaća sa zadovoljstvom nego tugom i bez da se zna zašto je prestalo. Može se dogoditi da se nedostatak libida isprva javio kod jednog partnera, dok postupno i drugi partner nije izgubio želju i inicijativu.

Sveučilište Southampton u Ujedinjenom Kraljevstvu provelo je istraživanje s britanskim stanovništvom u vezi s ovim fenomenom. Muškarci i žene otkrili su, među ostalim aspektima, da su njihov nedostatak interesa za seks uzrokovali čimbenici kao što je udaljavanje i osjećaj da više nema emocionalne bliskosti sa partnerima tijekom seksualnih odnosa. U ovoj situaciji ne možemo baš govoriti o spolnim razlikama. Zapravo, odbijanje seksa uvijek se mora rješavati na cjelovit način, jer postoje različite varijable u igri.

3. Odnos se održava zajedničkim odgovornostima

Zašto par bez seksualno afektivne intimnosti nastavlja vezu? Sindrom cimera temelji se na ideji da se veza može nastaviti ako postoji uspješan suživot i zajedničke odgovornosti. Doista, ponekad je cijena prekida veze veća od činjenice da se s njom nastavi, unatoč činjenici da nema intimnosti.

Dakle, par nastavlja jer su vezani za rutinu rada, održavanje doma i dnevnu dinamiku koja ispunjava njihove dane, ali ne i njihova srca.

4. Rutina ih guši, ali se boje prekida veze

Studija objavljena u časopisu Evolutionary Psychology naglašava da utjecaj prekida može biti izuzetno težak za obje strane. Ako partneri u cimerskoj vezi ne odlaze, to je zbog straha od samoće i jer još uvijek postoji emocionalna komponenta.

Rutina je glavni neprijatelj pasivnih veza para koji više nemaju seks, ali imaju prijateljstvo puno poštovanja, lišeno iluzija, strasti i fizičkog jezika.

5. Kod sindromu cimera postoji ljubav, ali manjak brige

Značajan dio odnosa sa sindromom cimera fragmentiran je zanemarivanjem partnera i činjenicom da ne znaju brinuti o ljubavi. To su poveznice u kojima su poštovanje i divljenje i dalje prisutni, ali su zanemareni. Oni su lišeni pažnje i potvrde.

Iz tog razloga ostaje pritajen osjećaj napuštenosti koji, iako bolan, partneri pokušavaju potisnuti, fokusirajući se na svakodnevicu i obveze. Oni odlučuju ne razmišljati previše kako ne bi patili. To ih tjera da se drže stvari koje su im još zajedničke, a ne samog odnosa koji ih definira, a koji se raspada.

6. Izbjegavaju razgovarati o tome što se zbiva

Kod sindroma cimera postoji očit nedostatak komunikacije. Zapravo, par koji više nema seks izbjegavat će pod svaku cijenu razgovor o nedostatku seksualno afektivne intimnosti. Umjesto toga, oni se opravdavaju. Na primjer, mogu to opravdati činjenicom da je situacija privremena i da će se stvari kad-tad promijeniti.

Međutim, izbjegavaju produbiti distancu među njima jer im je previše bolno shvatiti koliko su zapustili vezu.

Kako se nositi s vezom bez seksa

Kada seksualno-afektivna intimnost više nije prisutna u vezi, partneri su skloni skrivati probleme ispod tepiha. Ne žele ih vidjeti pa ih ignoriraju. Zapravo, boje se suočiti se s tom situacijom iz straha da će potpuno izgubiti partnera.

Ako ste trenutačno u ovakvoj situaciji, prvo se morate zapitati jeste li zadovoljni vezom i je li to nešto sa čim želite nastaviti dugoročno živjeti. Ako je odgovor ne, razmislite o sljedećim smjernicama:

1. Razgovarajte o tome što trebate vi, a što vaš partner

Studija objavljena u Frontiers in Psychology naglašava da je komunikacija srce veze. To je pokretačka snaga koja pokreće odnos i kompetencija koju bi svatko trebao posjedovati.

Stoga, ako imate sindrom cimera, trebali biste sjesti sa svojim partnerom i na empatičan, osjetljiv i asertivan način razgovarati o tome što svakom od vas treba. Iskrenost i mogućnost razgovora bez projiciranja krivnje bit će katalizator.

2. Radite na privrženosti i emocionalnoj komunikaciji

Emocionalni jezik je arterija koja hrani odnos. Ako želite vratiti seksualno afektivnu intimnost, morate se potruditi posvetiti uzajamnoj brizi i pažnji u svojoj svakodnevnoj rutini. Bez emocionalne namjere i brige, bez obveze da se posvetite emocionalnim aspektima vaše veze, bit će teško ponovno postati pravi par.

3. Idite polako, bez velikih očekivanja

Kada razmišljate o oporavku svoje veze, možda imate jako visoka očekivanja i želite brze promjene. No, ako nemate seks, nećete odmah povratiti strast. Stoga je poželjno uključiti se u delikatan, spor i predan proces. Ako želite dopustiti da ljubav teče, trebat će vremena za izgradnju nove i iskrene želje među vama.

4. Promijenite rutinu, iznenadite partnera i improvizirajte

Rutina guši strast, poput radnih obaveza. Ne favorizira magiju improvizacije. Postavite si cilj pobjeći od rutine što je više moguće. Iznenadite jedno drugo iznenadnim spojevima i izletima u zadnji čas. Zajedno radite na svojim nadama i snovima.

Tražite pomoć

Konačno, ako ne napredujete kako ste se nadali, mudro je potražiti pomoć stručnjaka. Imajte na umu da je sindrom cimera vrlo čest i da ne biste trebali oklijevati ili se sramiti tražiti pomoć stručnjaka, prenosi 24sata.hr.

Na kraju dana, ako u vašoj vezi postoji ljubav i oboje ste predani radu na tome, terapija za parove mogla bi biti jako korisna. Stoga, ne ustručavajte se isprobati je.

(TIP/Foto: Dreamstime)