Zastupnički dom PSBiH nedavno je usvojio zaključke Komisije za saobraćaj i komunikacije, a na kojima su radili i stručnjaci iz kantonalnih MUP-ova koji poznaju sve manjkavosti postojećih zakonskih rješenja iz ove oblasti.
Zastupnički dom traži od Ministarstva komunikacija i transporta BiH da u što kraćem roku Vijeću ministara BiH dostavi na usvajanje i upućivanje u parlamentarnu proceduru dopune Zakona o osnovama sigurnosti sаоbrаćаја nа putеvimа u BiH, kojim će se propisati da se višestrukim povratnicima u činjenju prekršaja može izreći zaštitna mjera privremenog ili trajnog oduzimanja motornog vozila. Traži se i definisanje i adekvatno sankcionisanje naročito bahate vožnje.
Od Vlade Federacije BiH zatraženo je da u proceduru uputi izmjene Zakona o prekršajima kojima bi se omogućila efikasna primjena krivičnih odredbi Zakona o osnovama sigurnosti sаоbrаćаја nа putеvimа, a kojim će propisati lišavanje slobode lica koja su višestruki povratnici u činjenju prekršaja, bez obzira na to što mogu dokazati da nisu u mogućnosti platiti novčanu kaznu.
Također, od Federalne vlade traži se da uputi izmjene Zakona o prekršajima kojima bi se omogućila efikasna naplata novčanih kazni izrečenih zbog saobraćajnih prekršaja, na način da Porezna uprava FBiH provodi prinudnu naplatu za bilo koji iznos iz Evidencije o izrečenim prekršajima i prekršajnim sankcijama, na isti način na koji je ovlaštena za naplatu poreznih obaveza.
Vladi RS-a predlaže se da u što kraćem roku u proceduru uputi izmjene izmjene Zakona o prekršajima Republike Srpske kojima bi se omogućila efikasna primjena krivičnih odredbi Zakona o osnovama sigurnosti sаоbrаćаја tako da se licima koja su višestruki povratnici u činjenju prekršaja novčane kazne koje nisu naplaćene prinudnim putem zamijene kaznom zatvora u znatno kraćem roku od tri godine, kako je trenutno utvrđeno.
Usvojeni zaključak potrebno je dostaviti na znanje Narodnoj skupštini RS-a.
– Za početak ovih aktivnosti prvobitno smo postavili rok od 30 dana, međutim zaključili smo da su to preambiciozni rokovi i da se u okviru njih ništa ne može završiti. Dogovoren je rok od tri mjeseca, da se urade prve aktivnosti.
U izradi zaključaka učestvovali su predstavnici svih nivoa vlasti i svi zaključci su relevantni s aspekta da su ih predložile osobe iz struke, koje su uočile manjkavosti zakona o sigurnosti saobraćaja i nepreciznosti pojedinih odredaba – kazao je za Faktor član Komisije za saobraćaj i komunikacije Jasmin Emrić.
(TIP/Izvor: Faktor.ba/Foto: Ilustracija/PIXABAY)
Kazniti Našu Stranku na izborima zbog ove lakrdije!