Već u drugom razredu srednje škole odlučio je da se prijavi na fakultete u Americi jer je shvatio da oni pružaju najbolju finansijsku pomoć međunarodnim studentima.
Zahtjevni testovi
– Taj proces je dug i težak. Test engleskog za strane studente (TOEFL) i SAT (Scholastic Aptitude Test) se rade između trećeg i četvrtog razreda, a tek nakon toga idu prijave za univerzitete. Porodica me je podržavala od prvog dana kada sam izrazio želju da pokušam, u svakom smislu pa i finansijskom, jer svaki izlazak na SAT košta 100, a za TOEFL 230 dolara – kaže Edin.
On je na SAT-u, testu rađenom za učenike kojima je engleski maternji jezik, imao 1.550 od mogućih 1.600 bodova, što je fantastično ako znamo da prosječan rezultat svih učenika iznosi 1.050. Značajan broj učenika SAT polaže više puta, dok je Edin rezultat ostvario iz prvog pokušaja.
– Za SAT sam se spremao sam, mjesec i po do dva. Matematika mi nije bila problem jer sam ranije išao na takmičenja, a dio testa iz engleskog bio je poprilično zahtjevan jer je namijenjen učenicima kojima je to prvi jezik, a i oni imaju poteškoće da ostvare dobar rezultat – priča Edin.
Pored Princetona, Edin je primljen na univerzitet DePauw te koledže Lafayette i Colby, prestižne visokoškolske ustanove u SAD-u na kojima je također dobio stipendije.
– Na Princeton idem 20. augusta, a predavanja mi počinju 4. septembra. Studirat ću računarske nauke (computer science) i finansije. Pripremam se najviše mentalno jer će mi to biti prvi put da se odvajam od porodice, roditelja i brata. Volim nove izazove i ovo je prilika da se testiram na jednom višem nivou – ističe Edin.
Završio je Elektrotehničku školu Tuzli i smatra da mu je to pomoglo da uspješno položi sve testove potrebne za upis na američke univerzitete.
Osnovno i srednje obrazovanje
– Već u petom-šestom razredu sam se odlučio za Elektrotehničku školu i nisam se predomišljao. Mislim da sam sretan što sam svoje usmjerenje ka matematici i programiranju pronašao tako rano jer dosta mojih vršanjaka i nakon srednje škole nije sigurno čim se želi baviti. Tokom osnovne škole išao sam na takmičenja iz engleskog i matematike. Bio sam prvi na federalnom takmičenju iz matematike u osmom razredu, a iz engleskog sam na kantonalnom nivou, koji je najviši, uvijek osvajao prva mjesta. Nakon toga mi je Elektrotehnička škola bila logičan nastavak – priča Edin.
On je i tokom srednjoškolskog obrazovanja išao na takmičenja, a s timom učenika svoje škole radio na razvoju aplikacija, a posebno ističe aplikaciju za poboljšanje mentalnog zdravlja i povezivanje ljudi sličnih emocija, za koju se potreba ukazala nakon pandemije koronavirusa.
– Nakon završenog fakulteta želio bih odraditi praksu u Americi, a onda se vratiti u Bosnu i Hercegovinu. Želim imati u vidu dobrobit naše zemlje u svemu ovome jer odlazak ne mora biti loša stvar, nego prilika za usavršavanje – zaključio je Edin Hasanović.
(TIP/Izvor: Faktor.ba/Autor J.Bojić)
Da naravno da treba