Ovo je 15 najpopularnijih sladoleda u svijetu
Sladoled je jedna od najomiljenijih slastica u svijetu. Idealnom kombinacijom slatkoće, kremaste teksture i osvježavajućeg okusa sladoled je savršena poslastica za ljetne dane – iako mnogi tvrde kako je jednako dobar u bilo koje doba godine.
Različiti načini pripreme sladoleda širom svijeta svjedoče o univerzalnoj privlačnosti ove slatke i osvježavajuće poslastice. Ovisno o regiji, oblik i struktura sladoleda mogu se značajno razlikovati. U nastavku donosimo popis 15 stilova sladoleda iz cijelog svijeta koji predstavljaju odličan izbor za popodnevni desert, osvježavajući međuobrok ili jednostavan trenutak uživanja.
Vrijedno je napomenuti kako smo prilikom sastavljanja ovog popisa koristili najdoslovniju definiciju sladoleda. Da bi se nešto smatralo sladoledom, mora sadržavati neku vrstu mliječnog proizvoda ili kokosovog mlijeka i biti smrznuto.
1. Njemačka – spaghettieis
Izgled može imati velik utjecaj na opći dojam o nekom jelu. Spaghettieis je desert koji je osvojio srca mnogih upravo svojim neobičnim izgledom. Radi se o sladoledu koji izgleda kao špageti, preliven umakom od jagoda koji podsjeća na umak od rajčice. Ribana bijela čokolada zamjenjuje parmezan i upotpunjuje dojmljivu iluziju.
Prema nekim izvorima, ovaj desert je 1969. godine stvorio čovjek po imenu Dario Fontanella. Navodno je iskoristio prešu za spätzle kako bi sladoled od vanilije oblikovao u špagete. Danas se procjenjuje kako se godišnje proda između 23 i 25 milijuna zdjelica ovakvog zanimljivo oblikovanog sladoleda.
2. Indija – kulfi
Kulfi je gust sladoled napravljen od mlijeka, a dolazi u okusima poput pistacija, manga, kardamoma i šafrana. Prema legendi, nastao je u sjevernoj Indiji u 16. stoljeću tako da je mlijeko stavljeno u metalni kornet i zamrznuto u kaši od leda i soli.
Danas se kulfi priprema na dva načina. Prvi način je polagano zagrijavanje mlijeka s različitim začinima uz neprestano miješanje sve dok se ne zgusne. Drugi, brži način, uključuje upotrebu kondenziranog mlijeka kako bi se dobila slatka i gusta baza. Bez obzira na način pripreme, kulfi se zamrzava u stožastom kalupu. Ovaj sladoled je također popularan u Bangladešu, Mjanmaru, Nepalu i Pakistanu.
3. Indonezija – es doger
Ovaj indonezijski sladoled priprema se na bazi kokosovog mlijeka. Ima manje masnoće od sladoleda na bazi mliječnih proizvoda, tako da ima tendenciju biti nešto ledeniji. Es doger dolazi u raznim voćnim okusima poput manga i duriana, a ponekad mu se dodaju i preljevi poput voća, meda ili kondenziranog mlijeka. Ova je slastica popularna diljem Indonezije.
4. Izrael – sladoled od halve
Halva je orijentalna poslastica koja se priprema od tahinija, pšeničnog brašna, masti, meda ili šećera i orašastih plodova.
Prvi poznati pisani recept potječe iz 13. stoljeća iako neki vjeruju kako su razne verzije ove slastice na Bliskom istoku postojale čak 3000. godine prije nove ere. Ime dolazi od arapske riječi halwa, što znači slatkiš. Halva se danas jede u mnogim mediteranskim zemljama, a u Izraelu se zajedno s pistacijom miješa u sladoled s orašastim plodovima.
5. Italija – gelato
Samo nekoliko vrsta sladoleda ima tako prepoznatljivo ime kao što je gelato, a još manji broj uživa toliku popularnost. U Italiji postoji čak i muzej posvećen isključivo povijesti i proizvodnji gelata.
Talijani su davno počeli konzumirati slatke, zamrznute deserte koristeći se ledom s Dolomita. Međutim, smatra se kako se vrhnje nije počelo dodavati tim ledenim poslasticama sve dok se Marko Polo nije vratio iz Kine s pričama o sladoledu na bazi mlijeka.
Gelato, čija je struktura zgusnuta prisustvom ledenih kristala, navodno je izumio Bernardo Buontalenti krajem 1500-ih za poznatu firentinsku bankarsku obitelj Medici.
6. Japan – kakigōri
Kakigōri je vrsta japanskog sladoleda koji se priprema od sitno narezanog leda obogaćenog različitim sirupima, a često se preljeva i zaslađenim kondenziranim mlijekom. Stoga možemo reći da udovoljava kriterijima sladoleda koji uključuje mlijeko i led.
Povijest ovog slatkiša datira još iz 11. stoljeća, kada je bio dostupan samo onima koji su si mogli priuštiti čuvanje blokova leda do toplih ljetnih mjeseci. Tekstura ovdje igra ključnu ulogu, tako da se posebna pažnja posvećuje tome da komadići leda budu što sitniji.
Iako je kakigōri omiljen u Japanu, u Sjedinjenim Američkim Državama najpoznatiji japanski sladoled je onaj s mochi kolačem od riže. Mochi sladoled je osmislila poduzetnica Francis Hashimoto 80-ih godina prošlog stoljeća u Los Angelesu. Sličan je tradicionalnom japanskom slatkišu daifuku, koji umjesto sladoleda sadrži punjenje od slatkog crvenog graha.
7. Malezija – ais kacang
Poput kakigōrija, ais kacang nije pravi sladoled, već ledena poslastica koja često koristi kondenzirano mlijeko kao preljev. Priprema se od sitno narezanog leda, crvenog graha (ime ove slastice otprilike znači ledeni grah), želea i sirupa. Na vrh se mogu dodati kondenzirano mlijeko, sladoled, kao i orašasti plodovi ili tropsko voće poput manga i duriana.
8. Meksiko – paletas
Paletas dolaze u dva stila – voćni, na bazi soka, ili onaj dekadentni, na bazi mlijeka. Popularne arome za dekadentne paletas uključuju kavu, kokos i čokoladu, kao i paletas s okusom chongos zamoranos, meksičkog deserta od zgrušanog mlijeka, cimeta i šećera.
Ova slastica je popularna diljem Meksika, a nacionalni lanac trgovina pod nazivom La Michoacana je poznat po svojim popularnim paletasima od mlijeka.
9. Novi Zeland – hokey pokey
Hokey pokey je na Novom Zelandu izraz za karamelu s medom, a hokey pokey u sladoledu od vanilije je jedan od najpopularnijih okusa za sladoled u toj zemlji. Postoje različite tvrdnje o tome tko je prvi stvorio sladoled hokey pokey, a pojavio se 1950-ih i vrlo brzo postao omiljen.
10. Južna Koreja – J-cone
Jipangyi, poznat i kao J-cone, nema tako dugu povijest kao neki drugi stilovi sladoleda na ovom popisu, ali ga svakako vrijedi spomenuti. J-cone je oblika šećerne trske, napravljene od napuhane kukuruzne ljuske koja se puni sladoledom.
Svaka je napunjena taman toliko da malo sladoleda viri s obje strane. Općenito se smatra kako je ova vrsta sladoleda potekla iz trgovačkih centara na Filipinima, ali je postala posebno popularna u trgovačkoj četvrti Insadong u Južnoj Koreji.
11. Sirija – booza
Ovaj kremasti i gusti sladoled, poznat i kao dondurma, ostaje čvrst na višim temperaturama od uobičajenog sladoleda zahvaljujući sahlabu (korijenu orhideje) i mastiki (smoli).
Rezultat je slatki, zamrznuti desert koji se rasteže poput tijesta i zahtijeva pojačano žvakanje. Najčešći okus uključuje samo prirodnu slatkoću vrhnja i šećera, ali se mogu pronaći i okusi voća i orašastih plodova. Booza je popularna širom Bliskog Istoka, kao i u Turskoj, gdje se zove dondurma. Vjeruje se kako je ovo jedan od najstarijih tradicionalnih stilova sladoleda na svijetu.
12. Tajland – I tim pad
Poznat kao rolani ili prženi sladoled u SAD-u, I tim pad se priprema tako da se slatka smjesa na bazi vrhnja izlije na izuzetno hladnu metalnu površinu. Tekućina se brzo zamrzava, a zatim struže u obliku valjka pomoću metalnog alata koji izgleda poput lopatice za struganje boje.
Prednost ovakvog brzog zamrzavanja je što omogućava kreiranje skoro svih mogućih okusa, a sladoled se može obogatiti i različitim preljevima – poput zaslađenog kondenziranog mlijeka, voća ili slatkih umaka.
Iako nismo do kraja upoznati s cijelom pričom o njegovom podrijetlu, znamo da je ovaj tip sladoleda stekao svjetsku popularnost nakon što se metoda pripreme preselila s Tajlanda u SAD oko 2010. godine.
13. Filipini – sorbetes
Iako sorbetes zvuči slično kao sorbet, radi se o potpuno drukčijoj poslastici. Sorbetes se priprema s mlijekom vodenih bivola, ledom, jajima i okusima koji mogu biti vrlo raznoliki – od ube (vrste slatkog krumpira) do cheddar sira. Ovaj sladoled se jede u kornetu ili umetnut između dvije kriške kruha. Može se kupiti kod uličnih prodavača po cijelim Filipinima.
14. Rusija – Plombir
Iako je Rusija veći dio godine hladna, to ne znači da sladoled nije popularna poslastica. Plombir je vrsta sladoleda koja potječe iz Francuske, ali je pravi dom našao u bivšem SSSR-u. Karakterizira ga velika količina kondenziranog mlijeka i šećera, što mu daje visok udio masnoća, izrazito slatki okus i gustoću. Plombir je jedna od najtraženijih i najskupljih slastica u današnjoj Rusiji.
15. Sjedinjene Američke Države – zamrznuta krema od jaja i mlijeka (custard)
Amerikanci obožavaju sladoled. Redovi zamrzivača s raznim vrstama sladoleda u trgovinama mogli bi nekoga zasititi opcijama, da ne spominjemo sve vrste sladoleda koje se prodaju na malim štandovima na plaži i glasnim kamionima za sladoled koji kruže gradovima i predgrađima.
Najpopularniji stil je zamrznuta poslastica napravljena od mlijeka i žumanjaka, koja se zamrzava u čvrst oblik. Dodatak jaja ovom sladoledu daje posebnu teksturu čineći ga gušćim i s manje ledenih kristala nego kod sladoleda koji sadrži samo mliječne proizvode. Ovu posebno kremastu poslasticu možete pronaći na šetnicama u New Jerseyju, Delawareu, Marylandu i drugim mjestima, prenosi Index.hr.
Begic je uvijek bio i ostat ce jedan obicni konj