Učesnici ‘Marša mira’ u tišini ušli u Potočare
Hvala vam za svaki korak koji ste napravili od Nezuka do Potočara i od Žepe do Potočara, poručeno je učesnicima “Marša mira” nakon ulaska u Memorijalni centar Srebrenica – Potočari, javlja Anadolu.
Blizu 6.000 učesnika “Marša mira 2023.” stiglo je nakon trodnevnog pješačenja u Memorijalni centar Srebrenica – Potočari kako bi prisustvovali obilježavanju 28. godišnjice genocida nad Bošnjacima počinjenog u julu 1995. godine u Srebrenici.
Učesnici su prije tri dana krenuli iz Nezuka, na području Sapne, na put dug više od 100 kilometara.
Među onima koji su prešli trasom kojom su se kretali Srebreničani u ljeto 1995. godine bio je i Enes Roša iz Tešnja. U “Maršu mira” učestvuje četvrti put.
“Tokom puta nije bilo kiše ni nevremena. Bilo je slučajeva gdje je morala reagovati hitna pomoć. Bilo je naporno i vruće. Teško je opisati osjećaj nakon dolaska ovdje. Želja da dođeš ovdje je svake godine ista”, izjavio je Roša.
Kako je kazao, svake godine napune baterije za sljedeću godinu.
“Ovo ne smijemo zaboraviti, da se nikada ne ponovi”, dodao je Roša.
Mirza Ažderović iz Travnika u “Maršu mira” učestvuje od samog početka, 19 godina.
“Kada se zna kojim se putem ide i šta su prolazili oni 1995. godine, ovo je ništa. Imamo sve u putu, vodu, hranu. Bitna je odluka u srcu”, izjavio je Ažderović kroz suze.
Učesnici “Marša mira” kasnije će prisustvovati iznošenju tabuta iz hale bivše Fabrike akumulatora koji su juče stigli u Potočare.
U mezarju Memorijalnog centra u Potočarima sutra će biti ukopani posmrtni ostaci 30 žrtava genocida počinjenog u julu 1995. godine nad stanovnicima “zaštićene zone UN-a” u Srebrenici.
“Marš mira”, koji je ove godine organizovan 19. put u okviru obilježavanja 28. godišnjice genocida nad Bošnjacima “Sigurne zone Ujedinjenih nacija” Srebrenica, za preživjele Srebreničane predstavlja neku vrstu liječenja trauma, ali i obavezu da svoja iskustva i priče ispričaju i prenesu mlađim generacijama.
“Marš mira” je trajao tri dana i učesnici su pješačili na stazi dugoj oko stotinu kilometara od Nezuka do Potočara. Ovom stazom u suprotnom smjeru, od Potočara do Nezuka, su se u julu 1995. godine izvlačili i probijali Bošnjaci prilikom okupacije i zauzimanja “Sigurne zone Ujedinjenih nacija” Srebrenica od strane srpskih vojnih i policijskih formacija.
Učesnici “Marša mira” dnevno su pješačili oko 30 kilometara i na određenim mjestima staza je izuzetno naporna, nepristupačna i zahtjeva solidnu fizičku spremnost učesnika.
Pripadnici Vojske Republike Srpske (VRS), pod komandom tadašnjeg predsjednika RS-a Radovana Karadžića i glavnog komandanta VRS-a Ratka Mladića, tokom genocida u Srebrenici i okolini u julu 1995. godine ubili su više od 8.000 bošnjačkih muškaraca i dječaka.
Zločin u Srebrenici, najveći na tlu Evrope nakon Drugog svjetskog rata, okarakterisan je kao genocid pred domaćim i međunarodnim sudovima.
Radovan Karadžić pravomoćno je osuđen pred Mehanizam za međunarodne krivične sudove
(MMKS), nasljednikom Međunarodnog krivičnog suda za bivšu Jugoslaviju (MKSJ) u Hagu na kaznu doživotnog zatvora za genocid, zločine protiv čovječnosti i kršenje zakona i običaja ratovanja tokom rata u BiH.
Ratko Mladić također je proglašen krivim za genocid i osuđen na doživotnu kaznu zatvora pred istim sudom u Hagu.
Za zločine na području Srebrenice osuđeno je najmanje 47 osoba na više od 700 godina zatvora.
(TIP/Izvor: Agencija Anadolija/Foto: Fena/Amer Kajmović)
Kazniti Našu Stranku na izborima zbog ove lakrdije!