Foto/Turski “ledeni muzej”: Jedinstvena šetnja na minus pet stepeni

25.05.2023 12:09
 

Turski “ledeni muzej” Ata u istočnoj provinciji Erzurum, jednom od najvažnijih središta zimskog turizma u zemlji, tokom cijele godine posjećuju domaći i strani turisti koji uživaju u ledenim skulpturama na minus pet stepeni Celzijusa.

Muzej, jedini ove vrste u Turskoj, osnovan je u saradnji s Univerzitetom Ataturk i Razvojnom agencijom za sjeveroistočnu Anadoliju (KUDAKA).

Otvoren je 2020. godine na Fakultetu likovnih umjetnosti Univerziteta Ataturk u Erzurumu, jednom od gradova u kojem je zimska sezona oštra.

Muzej, koji sadrži ledene skulpture osvijetljene posebnim sistemima posjetioce u kaputima, zbog hladnoće, vodi na putovanje kroz skulpture.

Od otvaranja posjetilo ga je 100.000 osoba.

Mustafa Bulat, dekan Fakulteta likovnih umjetnosti Univerziteta Ataturk, rekao je da je muzej otvoren za posjetioce 2020. godine sa skulpturama od leda, samostalnim i grupnim izložbama.

“Mi pravimo umjetnička djela od leda. Erzurum je centar zimskog turizma. Temperatura u muzeju je minus pet stepeni Celzijusa i ljeti i zimi”, rekao je Bulat.

Kako je kazao, muzej se najviše sviđa posjetiocima iz Ukrajine, Azerbejdžana i Evrope.

“Hiljade ljudi dolazi iz svih dijelova Turske”, dodao je Bulat.

(TIP/Izvor: Agencija Anadolija)

Morate biti prijavljeni kako bi mogli komentarisati Prijava

NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne stavove Tip.ba. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Zadržavamo pravo na provedbu cenzure ili potpuno brisanje komentara bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara, naš portal nije dužan pravovremeno obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.
Čitatelji registrovani u sistemu za komentare prethodne platforme mogu se registrovati ili prijaviti putem DISQUS, Facebook, Twitter ili Google+ korisničkih računa, koristeći novi, gore predstavljeni obrazac.