AccuWeather objavio veliku prognozu za proljeće: Poplave i oluje na Balkanu, a temperature…

Početkom sedmice iznad Bosne i Hercegovine preovladavat će oblačno vrijeme koje će usloviti slabu kišu. Nešto više padavina bit će u centralnim i sjevernim područjima naše zemlje. Sredinom sedmice doći će do razvedravanja i barem do tri dana neprekidne vedrine. Dnevne temperature zraka bit će u porastu a u južnim i sjevernim područjima većinom iznad dvadest stepeni. U dane vikenda izgledno je umjereno naoblačenje, uglavnom suho uz neznatnu vjerovatnoću za kišu. Temperature nešto niže ali i dalje više ili u granicama prosjeka za ovo doba godine.

Od ponedjeljka 27. marta očekuje se jače naoblačenje i kiša na čitavom prostoru naše zemlje. Više padavina prema trenutnim prognostičkim modelima moglo bi biti centralnim i istočnim područjima. Nestabilno vrijeme prognozira se do kraja prognoznog perioda.

OPASNE VREMENSKE NEPOGODE

Jutarnje temperature osciliraće u rasponu između 3°C i 8°C u Bosni do 11°C u Hercegovini. Maksimalne dnevne temperature kretat će se između 12°C i 17°C u Bosni, u Hercegovini do 20°C, navodi se u srednjaročnoj prognozi FHMZ-a.

Meteorolozi AccuWeathera objavili su veliku prognozu za proljeće za Evropu. Navode da će se u nekim zemljama zadržati dugotrajan zimski obrazac, dok će se druge morati nositi s potencijalno opasnim vremenskim nepogodama kasnije tokom proljeća.

Očekuje se da će se temperature diljem Ujedinjenog Kraljevstva približiti historijskom prosjeku do kraja aprila, ali prognostičari AccuWeathera kažu da ovaj prelaz možda neće doći kao glatko, postupno povećanje prema toplijim danima.

“U Ujedinjenom Kraljevstvu i Irskoj očekuju se velike promjene temperature koje će se ujednačiti tek krajem travnja”, objasnio je Tyler Roys, viši meteorolog AccuWeathera.

Temperature bi mogle biti iznad historijskog prosjeka duže vrijeme u Engleskoj, Walesu, Sjevernoj Irskoj i dijelovima Škotske; međutim, valovi frontalnih prolaza mogu poremetiti trend proljetnog zagrijavanja i na neko vrijeme spustiti uvjete na nešto ispod prosjeka.

Očekuje se da će se opasnost od mraza ili smrzavanja zadržati do sredine aprila u dijelovima Ujedinjenog Kraljevstva, protežući se daleko na jug. Šanse za snježne padavine koje će pasti u proljeće vjerojatno će biti izolirane na višim terenima diljem Škotske, Engleske i Walesa, dok će se nizine suočiti s manjom prijetnjom od proljetnih pljuskova kako temperature počnu padati.

SUŠA U JUŽNOJ EUROPI

Južnu Europu bi u prvom dijelu proljeća opet mogla zadesiti suša, piše AccuWeather.

Prema Météo Franceu, niz od 32 uzastopna dana bez mjerljivih padavina opažen je od 20. januara 2023. do 21. februara 2023. Time je postavljen novi rekord za najdulji uzastopni niz dana bez mjerljivih padalina od 1959. Još jedan značajan dio bio je 2020. od 17. marta do 16. aprila, kada je zabilježen 31 uzastopni dan bez mjerljivih oborina.

S druge strane, oluje u jugozapadnoj Europi i povećanje proljetnih oborina u južnim regijama izazivaju zabrinutost među prognostičarima zbog opasnosti od poplava na lokacijama kao što su Italija i Balkan.

“S obzirom na to koliko je Sredozemno more toplo, oluje bi mogle osigurati dodatnu vlagu i dovesti do povećanja prijetnji od poplava. To je posebno zabrinjavajuće za zapadne padine Apenina i Dinarskih Alpa”, objasnio je Roys.

U Italiji bi dotok vlage tijekom prve polovice proljeća također mogao dovesti do povećane opasnosti od vremenskih nepogoda, koje bi pak mogle dovesti do raznih prijetnji poput razornih vjetrova, tuče i bujičnih poplava.

TREND ZAGRIJAVANJA

Kako će biti sve toplije, rast će i opasnost od vremenskih nepogoda

Kako će učinci iznenadnog stratosferskog zagrijavanja postupno prestajati diljem sjeverozapadne Europe do kraja marta, trend visokog pritiska će preuzeti kontrolu nad regijom i zavladat će sušniji uslovi. Međutim, i dalje će biti mogući kišni prodori, zbog čega prognostičari vjeruju da bi ukupne količine oborina ovog proljeća mogle biti blizu prosjeka.

Prognostičari su posebno istaknuli Njemačku i Poljsku kao dvije zemlje koje će ovog proljeća biti suočene sa značajnim rizikom od velikih oluja, zajedno sa susjednim područjima sjeverno i istočno od alpskih regija.

Dijelovi zapadne Španije i Portugala također će se suočiti s nestabilnim početkom proljeća. “Kako proljeće počinje, možemo vidjeti pojavu nestabilnih uvjeta na Pirinejskom poluotoku. Uvjeti će postati suši i topliji u drugom dijelu proljeća”, objasnio je viši meteorolog AccuWeathera Alan Reppert.

Velik dio jugoistočne Europe će se u drugom dijelu proljeća suočavati s iznadprosječnim temperaturama. Lokacije od Rima do Bukurešta su sredinom marta imale temperature tipične za kasni april, a ovaj trend zagrijavanja zadržat će se i tokom sljedećih nekoliko mjeseci, praćen povremenim kišama.

Tokom ranog proljeća na Balkanu treba očekivati i oluje, prenosi Oslobođenje.

(TIP)

 

Ostavite komentar

Vaša email adresa neće biti objavljena        

NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne stavove Tip.ba. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Zadržavamo pravo na provedbu cenzure ili potpuno brisanje komentara bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara, naš portal nije dužan pravovremeno obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima. Čitatelji registrovani u sistemu za komentare prethodne platforme mogu se registrovati ili prijaviti putem DISQUS, Facebook, Twitter ili Google+ korisničkih računa, koristeći novi, gore predstavljeni obrazac.