SAD prate sumnjivi kineski nadzorni balon

SAD prati sumnjivi kineski balon za nadzor koji je uočen kako leti iznad osjetljivih mjesta posljednjih dana. Dužnosnici odbrane izjavili su da su uvjereni da “balon za nadzor na velikim visinama” pripada Kini. Nedavno je viđen iznad zapadne države Montane.

Ali vojni čelnici odlučili su da ga ne obore jer postoji zabrinutost zbog opasnosti od krhotina. Kina se povodom ovog još nije oglašavaka.

Kanada je u petak rekla da prati “potencijalni drugi incident” koji uključuje nadzorni balon, ali nije rekla koja bi država mogla stajati iza toga. U saopćenju je navedeno da blisko sarađuje sa SAD-om na “zaštiti osjetljivih podataka Kanade od prijetnji stranih obavještajnih službi”.

Objekt je letio iznad Aleutskih otoka na Aljasci i preko Kanadu prije nego što se pojavio iznad grada Billingsa u Montani u srijedu, rekli su dužnosnici. Visoki dužnosnik odbrane koji je želio ostati anoniman rekao je da je vlada pripremila borbene avione, uključujući F-22, u slučaju da Bijela kuća naredi da se objekt obori.

Najviši vojni čelnici, uključujući ministra odbrane Lloyda Austina i generala Marka Milleya, predsjednika Združenog stožera američkih snaga, sastali su se u srijedu kako bi procijenili prijetnju. Austin je u to vrijeme putovao na Filipine. Montana, rijetko naseljena država, dom je jednog od samo tri polja silosa za nuklearne projektile u zemlji, u zračnoj bazi Malmstrom, a dužnosnici su rekli da je očigledna špijunska letjelica nadlijetala osjetljiva mjesta kako bi prikupila informacije. No savjetovali su da se ne poduzme “kinetička akcija” protiv balona zbog opasnosti koju bi krhotine koje padaju mogle predstavljati za ljude na tlu.

Dužnosnik odbrane, međutim, rekao je da nema “značajno povećane prijetnje” kompromitacije američkih obavještajnih podataka jer američki dužnosnici “znaju tačno gdje je ovaj balon i tačno gdje prolazi”.

Dodao je da također nije bilo prijetnje civilnoj avijaciji jer je balon bio “znatno” iznad visine koju koriste komercijalni zračni prijevoznici.

Službenik je dodao da balon vjerovatno neće dati puno više informacija od onih koje Kina već može prikupiti pomoću satelita.

SAD su pokrenule to pitanje s kineskim dužnosnicima u njihovoj ambasadi u Washingtonu DC i u Pekingu, dodao je dužnosnik. Tokom brifinga u četvrtak u Pentagonu, dužnosnici su odbili otkriti trenutnu lokaciju letjelice. Također su odbili dati više detalja o objektu, uključujući njegovu veličinu.

“Bilo je izvještaja da su piloti vidjeli ovu stvar iako je prilično visoko na nebu”, rekao je neimenovani dužnosnik odbrane. “Dakle, znate, poprilično je vidljiv.”

Dodali su da su takvi nadzorni baloni praćeni u proteklih nekoliko godina, ali za ovaj se “čini da je tu već duže vrijeme”. To je zbunilo korisnike društvenih medija u Montani, a neki su objavili slike blijedog okruglog objekta visoko na nebu. Drugi su izvijestili da su vidjeli američke vojne avione u tom području, koji su očito nadzirali objekt.

Uredski službenik Billingsa Chase Doak rekao je novinskoj agenciji Associated Press da je primijetio “veliki bijeli krug na nebu” i otišao kući po bolju kameru. “Mislio sam da je to možda legitiman NLO”, rekao je. “Pa sam htio biti siguran da sam to dokumentirao i napravio sam što više fotografija.”

Kineski državni mediji nisu izvijestili o incidentu, ali se o njemu naveliko raspravlja na kineskim društvenim mrežama, a mnoge je zabavljalo navodno korištenje balona za nadzor. “Imamo toliko satelita, zašto bismo trebali koristiti balon”, napisao je jedan korisnik na Weibu.

Senator Marco Rubio, prvi republikanac u senatskom odboru za obavještajna pitanja, oštro je osudio upotrebu navodnog balona Kine. “Razina špijunaže usmjerene prema našoj zemlji od strane Pekinga dramatično je porasla, intenzivnija je i drskija u posljednjih 5 godina”, tweetao je.

Guverner Montane, republikanac Greg Gianforte, rekao je u izjavi da je obaviješten o “duboko zabrinjavajućoj” situaciji. Govoreći na nepovezanom događaju u Washington DC-u u četvrtak, direktor CIA-e William Burns nije spomenuo balon, ali je nazvao Kinu “najvećim geopolitičkim izazovom” s kojim se SAD trenutno suočava.

Navodni špijunski objekat vjerovatno će povećati napetosti uoči posjete američkog državnog sekretara Antonyja Blinkena Kini sljedeće sedmice. Bit će to prva posjeta sekretara kabineta Bidenove administracije zemlji.

Glavni američki diplomat bit će u Pekingu kako bi razgovarao o širokom spektru pitanja, uključujući sigurnost, Tajvan i Covid-19.

Također će se sastati s kineskim predsjednikom Xi Jinpingom, izvijestio je u četvrtak Financial Times.

Baloni su jedan od najstarijih oblika tehnologije nadzora. U usporedbi s drugim uređajima za nadzor iz zraka, njima se može jeftino upravljati bez osoblja, dok ostaju u zraku dugo vremena.

(TIP/Izvor: federalna.ba/BBC)