Prema podacima Svjetske zdravstvene organizacije, rak dojke, pluća, debelog crijeva, rektuma i prostate neki su od najčešćih karcinoma u svijetu. Ove vrste raka zajedno čine vodeći uzrok smrti u svijetu i dovele su do 10 milijuna smrtnih slučajeva u 2020. godini.
Rak prostate uglavnom se razvija kod muškaraca starijih od 50 godina, a rizik se povećava kako muškarac stari. Može uzrokovati nekoliko simptoma, a ako se ne liječi, može se proširiti i na druge dijelove tijela.
Većina muškaraca u ranom stadiju raka prostate ne osjeća nikakve simptome. Tek kako tumor raste i napreduje, počinju se javljati znakovi. Postoje i slučajevi kada oboljeli simptome pogrešno zamijene s drugim, benignim bolestima. To je zabrinjavajuće jer kašnjenje u dijagnozi znači i kašnjenje u liječenju.
Neki od uobičajenih simptoma uključuju učestalo mokrenje, slab protok mlaza prilikom mokrenja, iznenadnu potrebu za mokrenjem i osjećaj da mjehur nikad nije prazan, čak ni nakon mokrenja.
Prema urologu Jeremyju Oatesu, može se javiti tupa bol u leđima, kukovima i zdjelici.
“Ako se rak proširio na okolna područja, poput kostiju u kukovima i zdjelici, mogao bi uzrokovati tupu bol ili oštro probadanje”, rekao je za Express.co.uk.
Ostali znakovi uznapredovalog raka prostate uključuju neobjašnjiv gubitak težine i bolnu ejakulaciju te krv u sjemenu.
Prema klinici Mayo, pod najvećim rizikom su muškarci stari 50 ili više godina, pretili muškarci i oni koji imaju obiteljsku povijest raka prostate, prenosi Index.hr.
(TIP/Foto: Shutterstock)
NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne stavove Tip.ba. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Zadržavamo pravo na provedbu cenzure ili potpuno brisanje komentara bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara, naš portal nije dužan pravovremeno obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.
Čitatelji registrovani u sistemu za komentare prethodne platforme mogu se registrovati ili prijaviti putem DISQUS, Facebook, Twitter ili Google+ korisničkih računa, koristeći novi, gore predstavljeni obrazac.
Morate biti prijavljeni kako bi mogli komentarisati Prijava